Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Psychologička Katarína Kožová: Deti majú právo na názor. Aj keď sa to dospelým niekedy nepáči

Nezisková organizácia Linka detskej istoty šíri počas novembra povedomie o právach detí a o Dohovore o právach dieťaťa. V rámci tejto osvety zavítala do rádia Melody psychologička Katarína Kožová, ktorá vysvetlila, prečo sa spomínaná kampaň rieši v novembri, no zároveň aj objasnila, aké všetky práva majú deti a prečo je dôležité na ne nezabúdať alebo ich neignorovať.

„20. novembra sa každoročne oslavuje Svetový deň detí. Práve v tomto dátume v roku 1989 bol prijatý Dohovor o právach dieťaťa,“ priblížila psychologička Kožová, ktorá zároveň apeluje na to, že je dôležité o týchto právach verejne hovoriť. „Deti sú zraniteľné a potrebujú od nás dospelých pomoc,“ približuje ďalej v rozhovore.

Detských práv je 54

Hneď v úvode uviedla, že detských práv poznáme až 54, no medzi tie najzákladnejšie patria:

  • Právo na vzdelanie
  • Právo na meno
  • Právo na to, aby sa k deťom správalo nediskriminačným spôsobom
  • Právo na to, aby ich dospelí ochraňovali pred násilným správaním
  • Právo na názor
  • Právo na oddych, voľný čas
  • Právo na informácie

Ako ste si mohli vyššie prečítať, deti majú právo aj na svoj vlastný názor. Psychologička na toto právo kládla v rozhovore veľký dôraz, no zároveň priznáva, že sa to nemusí mnohým dospelým pozdávať. „Deti nemajú právo len na vlastný názor, ale aj na to, aby sme ho vypočuli a následne rešpektovali,“ hovorí.

Zároveň upozorňuje, že deti majú právo na to, aby vedeli o situácii v rodine a v domácnosti. „Majú právo na to, vedieť, čo sa doma deje. A to z jednoduchého hľadiska – ak si rodina prechádza ťažkým obdobím, akým je napríklad rozvod, keď sa to na priamo vykomunikuje, dieťa potom nenadobudne pocit, že je to ich vina,“ apeluje. V prípade, že sa doma o týchto veciach nerozpráva, aj na to môže poslúžiť Linka detskej istoty.

Posolstvo Linky detskej istoty pre deti a mladých je jasne zadefinované: Sme tu pre vás – vždy keď to potrebujete. NON-STOP, BEZPLATNE, ANONYMNE na telefónnom čísle 116111. Vypočujte si inšpiratívny rozhovor, ktorý pripravila Viktória Lancošová v spolupráci s Linkou detskej istoty a s psychologičkou Katarínou Kožovou.

Psychologička Kožová o linke detskej podpory

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.