Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Kvet ktorý vám skrášli domov a nemusíte ju po Vianociach vyhodiť: Teraz je ten správny čas na kúpu Vianočnej ruže

Mnohých mrzí, že Vianočná ruža kvitne len počas vianočných sviatkov, no po nich odkvitne a rozlúčime sa s ňou. Vedeli ste však, že ju po sviatkoch nemusíte vyhodiť? Podľa portálu topbyvanie.sk je možné si nechať kvetinu ako trvalku, ktorá niekedy vydrží až 3 roky. Ak chcete, aby vám kvetinka vydržala aj po Vianociach, budete jej musieť venovať o čosi viac pozornosti.

Spomínaný portál dáva do pozornosti dve základné veci, ktoré by ste mali spraviť – zrezať ju a obmedziť jej zalievanie. Mnohých môže návod o jej starostlivosť odradiť, pretože je náročnejší, ale nie nemožný. Od januára do apríla musí byť kvetina na dostatočne svetlom mieste i zalievanie musí byť pravidelné, avšak začiatkom apríla je potrebné znižovať množstvo zalievania. V polovici apríla, keď zvädne, potrebuje na niekoľko hodín absolútnu tmu, a to až na dobu 12 až 15 hodín a teplota by sa mala pohybovať okolo 15 °C.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V máji je potrebné ju úplne zrezať. Stonka, ktorá je nad zemou, by mala mať približne 8 centimetrov, píše sa na spomínanom portáli. Keď bude rastlina zrezaná, mala by sa presadiť do väčšieho kvetináča, ktorý bude na umiestnený na svetlom mieste. Následne by mala Vianočná ruža začať po prvý raz pučať a presne vtedy je vhodné ju pohnojiť.

Od júna do septembra si vyžaduje rastlinka polotieň a normálne zalievanie. V júli by bolo vhodné opätovné zrezanie, avšak stačia len 2 centimetre zo stonky. Štiepiť by ste ju mali až do augusta. V septembri by mala byť uložená na svetlé miesto a mala by mať dostatočnú zálievku. Od októbra do novembra jej musíte venovať opäť trochu špeciálnej pozornosti. Počas dňa potrebuje kvetina svetlo, v noci tmu, ale medzi 17:00 hod. a 20:00 hod. potrebuje byť umiestnená do absolútnej tmy, kde na ňu nebude mať dosah ani svetlo z televízora či z monitora počítaču.

Ak vás tento návod neodradil, Vianočná ruža sa vám odmení a bude vás poctiť svojou krásou. Vedeli ste však, že aj napriek tomu, že sa vyskytuje najčastejšie v červenej farbe, existujú aj odrody v krémovej, lososovej či slabo ružovej farbe, píše portál zahradkar.pluska.sk.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.