Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Gazdiná šla do kurníka po vajcia. Čakalo ju tam nevídané prekvapenie

Holly Brown chová svoje sliepky vo svojej záhradke už pár rokov. Občas pribudnú nové, všetky má rada a správa sa k nim ako k domácim miláčikom. Jedna z jej zverenkýň sa jej nedávno odmenila nečakaným darčekom.

Malé čudo na dvore

Vajíčko, aké sliepka zniesla sa objaví s pravdepodobnosťou jedna ku miliarde. Bolo naozaj ako z iného sveta. Vajíčko totiž podľa swiatzwierzat.pl nevyzeralo ako vajíčko, ale ako golfová loptička. Bolo totiž dokonale okrúhle. Žena si najprv myslela, že ju klame zrak a že sa na dvor loptička odniekiaľ prikotúľala. Jej priatelia žene poradili, aby dala exemplár do aukcie, pretože vajce môže mať veľkú cenu. Kim Broughton z Veľkej Británie, ktorá tiež našla okrúhle vajce v kurníku, ho dokázala predať za 700 dolárov na eBay.

Gazdinka ale nemá v úmysle rozlúčiť sa so svojím cenným okrúhlym vajíčkom a plánuje si ho nechať ako suvenír. Na obrázku je odfotené pri ružovej loptičke.

Prečo nie sú vajcia okrúhle?

Sme zvyknutí, že vajíčka majú oválny tvar. Líšia sa vždy len farbou, veľkosťou a drsnosťou škrupiny. Ale prečo nie sú okrúhle? Odpoveď je jednoduchá.  Eliptický tvar vajec ich robí odolnejšími a odolnejšími voči prasklinám a tiež zabraňuje ich vypadnutiu z hniezda. Iné zvieratá, napríklad niektoré druhy korytnačiek, majú vajíčka okrúhle ako pingpongové loptičky. Tie ale zahrabávajú do piesku, preto vypadnutie z hniezda nehrozí..

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.