Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Princezné z vianočných rozprávok. Čím sú výnimočné?

Popoluška s najkrajšími očami

Tri oriešky pre Popolušku, to je klasický príbeh o chudobnej dievčine, ktorá dostane od svojej kmotry oriešky s čarovnými darčekmi, ktoré jej pomôžu získať si srdce kráľovského syna. Táto rozprávka je výnimočná tým, že Popoluška je tu zobrazená ako emancipovaná a odvážna hrdinka, ktorá sa nebojí ani jazdiť na koni, ani strieľať z luku. Žena ako lusk, do voza aj do koča. Stvárnila ju jedna z najkrajších herečiek Libuška Šafránková. Režisér Václav Vorlíček dlho hľadal tú pravú a nakoniec si spomenul na Barunku z Babičky. Dievčatko už bolo ženou, tá mala 20 rokov a od roku 1973 ju každé Vianoce vďačne a s láskou púšťame do svojich domácností.

Vynútený bozk princeznej Lady

Princezná so zlatou hviezdou je česká rozprávka, ktorá má všetko, čo má dobrá rozprávka mať. Je tu krásna princezná Lada (Marie Kyselková) s hviezdou na čele, jej otec, dobrý panovník a zlý kráľ Kazisvet. Je tu múdra a dobrá pestúnka, ktorá má pod palcom nielen kráľa, ale poruke má vždy aj dobrú radu. Je tu aj rozprávkový myšací kožúšok, ktorý skryje princezninu krásu pri úteku z kráľovstva. Táto princezná pochádza ešte z éry, kedy sa ešte filmovalo umelecky a tak pôsobia aj všetci herci.

Rozprávka vo veršoch očarí najmä deti a aká je princezná? Marie Kyselková sa nechcela stať herečkou, chcela byť zdravotnou sestrou. Odbor aj vyštudovala, ale počas štúdií chodila spievať a tancovať do kaviarne. Tam jej ponúkli prácu manekýnky a bolo po zdravotníctve… Počas nakrúcania mala 24 rokov a od režiséra Martina Friča si vynútila, že na konci rozprávky nestačí prípitok, ktorý tam mal pôvodne byť. Musel tam byť bozk! Keď si rozprávku tento rok pozriete, pozrite sa aj na princeznino bruško. Marie v ňom počas nakrúcania už nosila bábätko.

Dve vlasaté sestry v Ľadovom kráľovstve

Nebojácna a večne optimistická Anna sa vydáva na veľkolepú výpravu, aby našla svoju sestru Elsu, ktorej ľadové kúzla uväznili kráľovstvo do večnej zimy. Nepochybujeme o tom, že vaše deti rozprávku poznajú, niektoré naspamäť, odpredu, odzadu, pesničku budete pred sviatkami aj počas nich počuť často. Ale čo dve princezné? Čo ukážu deťom?

Pôvodne bola Elsa klasická záporná postava a Anna obyčajné dievča, ktoré nad zlom zvíťazí. K zmene údajne tvorcu primäla okrem iného práve pieseň Let It Go zložená pre film. Nemohla ju totiž spievať zlá postava. Začali teda Else formovať komplikovanejší charakter a urobili z oboch dievčat sestry. To umožnilo využiť v príbehu aj iný typ lásky, než býva v rozprávkach bežné. Film je plný láskavého humoru a práve láska dvoch sestier zachráni svet. Zaujímavosť? So svojimi 420 tisíc vlasmi má Elsa viac ako štvornásobný počet vlasov ako priemerný človek.

Zelená Fiona, princezná, ktorá sa nehanbí za nič, čo je ľudské

Toto je pre nás film o láske. Shrek nás naučil, že môžeme milovať a byť milovaní, aj keby sme boli zelení a žili v močiari. Že láske nezabránia ani špinavé uši, ani čudné zvuky, ktoré telo občas vyrába. Odvážny zelený zlobor pátra po princeznej Fione. Za jej záchranu chce získať späť svoj milovaný močiar. Dostane ale oveľa viac!

Pesnička I‚m a Believer od Smash Mouth bola do filmu vybraná len preto, že v nej zaznie veta „pravá láska sa stáva iba v rozprávkach“. A princezná? Samé nezvyčajné vlastnosti!

Fiona v rozprávke je skromná a nezávislá žena, ktorá sa Shrekovi vyrovná, pokiaľ ide o jeho zlé návyky. Baví ju grganie a rada si dáva masáž chodidiel. Je to verná priateľka a manželka a na rozdiel od princezien z rozprávok je to stará profesionálka v boji so znalosťou japonských bojových umení, a to aj počas tehotenstva so Shrekovými deťmi. Podľa Magického zrkadla je to divoká žena, ktorá má rada pina coladu. Ukázala sa ako skvelá matka Shrekových trojčiat.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.