Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ako zobudiť vianočný kaktus?

Vianočný kaktus je jedna z tradičných rastlín, ktoré si pred sviatkami často prinesieme domov. Celý rok sa potom staráme, aby sa cítil dobre a s napätím čakáme, či rozkvitne v pravý čas. Existuje niekoľko trikov, ako mu pomôcť, podporiť ho, dodať mu dosť energie. Takže ako na to, aby nás odmenil bohatou náručou nádherných kvetov?

Nie je to kaktus

Rastlinka napriek svojmu menu nie je sukulent. Má pôvod v dažďových pralesoch Brazílie, ľahko sa pestuje, kvitne v zime a dá sa jednoducho rozmnožiť. Jej načasovanie kvitnutia vedia ovplyvniť kvetinárstva aj obchodníci, môžeme ale pomôcť aj kvetu, ktorý sme si kúpili minulý rok.

Čo im neprospieva?

Vedeli ste, že slnko je nepriateľom vianočných kaktusov? Možno ste si mysleli, že vďaka slovíčku kaktus v názve sa im darí na slnečnom a suchom mieste. V skutočnosti to nie je pravda. Potrebujú vlhkosť a nepriame svetlo, ktoré napodobňuje ich prirodzené prostredie, darí sa im potom najlepšie. Nedávajte ich teda na slnečné okno, ale radšej na poličku. Výnimkou môže byť podľa gardeningsoul.com okno orientované na východ.

Ako sa o ne najlepšie postarať?

Aj tieto rastlinky potrebujú dobrú a ľahšiu pôdu, dobre priepustnú, aby sme ich neutopili. Samozrejmosťou je otvor v kvetináči a podmiska. Majú rady vlhko, preto ich môžeme a mali by sme rosiť. Keď odkvitnú, je dobré ich presadiť, aby nás o rok opäť odmenili kvetmi. Práve v týchto dňoch by sme ich mali mať v chladnejšej chodbe aspoň na týždeň. Potom rastlinku premiestnime do teplejšej miestnosti a doprajeme jej 10 hodín svetla alebo teda 14 hodín úplnej tmy počas štyroch týždňov. Mohlo by sa im páčiť napríklad v spálni, ak v nej večer dlho nesvietite. Trvá približne mesiac, kým začnú kvitnúť.

Poteší aj po Vianociach

Vianočný kaktus vám pri dobrej starostlivosti bude robiť radosť svojimi kvetmi aj celý jeden mesiac, potom ho môžete presadiť a aj rozmnožiť. Je to pekný darček pre príbuzných, stačí odrezať posledné tri články stonky a zasadiť do priepustného substrátu. Do 6 týždňov pustí korienky a môžeme sa oň starať ako o dospelú rastlinu. Do ďalších Vianoc budeme mať kaktusov celú zbierku…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.