Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Toto sa stane, ak každý deň zjete jedno jabĺčko

Jedno jablko denne a nebudete potrebovať doktora! To je dobre známa veta, ktorú ste už určite počuli. Čo sa ale za ňou skrýva? Poďme sa na to pozrieť trochu podrobnejšie. Samozrejme že jedno jablko nebude na boj s chorobami vždy celkom stačiť, ale reprezentuje zdravú výživu a tá je pre nás jednoznačne dôležitá. Tu je pár dôvodov, prečo sú jabĺčka také dobré pre zdravie aj pre krásu.

Vitamínová bomba

Jablká obsahujú obzvlášť vysoké množstvo vitamínu C. Denná konzumácia ovocia posilní váš imunitný systém a výrazne zabráni virózam a chrípke. Obsahuje tiež veľa vlákniny, antioxidantov a stopových prvkov. V jablku sa nachádza aj veľké množstvo flavonoidov. Tie bojujú proti chorobám a starnutiu, zmierňujú zápalové procesy v tele.

Liek na spanie

Podľa schweizer-illustrierte.ch môže konzumácia jablka niekoľko hodín pred spaním zabezpečiť hlboký spánok. Dôvod? Jabĺčka zabezpečujú rovnomerné rozloženie krvného cukru aj v noci. To nám umožňuje spať lepšie a pokojnejšie.

Dobré pre naše srdce

Akoby toho nebolo dosť, o jablkách sa hovorí, že zabraňujú aj kôrnateniu ciev, ktoré v horšom prípade môže viesť až k infarktu. Je to spôsobené vysokým obsahom pektínu v ovocí. Ten znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Látka sa nachádza najmä v šupke jablka. Ovocie preto v žiadnom prípade nešúpte, ale jedzte vždy celé!

Pre pevnú pokožku

Jablko dokáže veľa, aj čo sa krásy týka. Vďaka svojmu silnému antioxidačnému účinku stimuluje omladzovanie organizmu a umožňuje, aby tkanivo zostalo pevné a elastické. To sa už oplatí zjesť aj dve!

Stimuluje naše trávenie

Nie nadarmo sú jablká často súčasťou diét a detoxikačných kúr. Ovocie je nielen nízkokalorické, ale tiež tlmí pocit hladu a stimuluje trávenie. Ak máte ťažký žalúdok, dajte si jabĺčko.

Zabezpečuje biele zuby

Samozrejme, každodennému čisteniu zubov sa nevyhnete. Hryzenie jablka však stimuluje tvorbu slín a tým znižuje tvorbu baktérií v ústach. Ale pozor! Ak zjete jablko, nechoďte si hneď umyť zuby. Kyselina v jablku jemne zmäkčí zubnú sklovinu. Takže po zjedení jablka je lepšie počkať asi hodinu, kým si umyjete zuby.

Ak nemáte v záhrade strom, ani skvelú babku s jabloňovým sadom, môžete sa vybrať na samozber jabĺk a spojíte príjemné s užitočným. Pohyb na čerstvom vzduchu, rodinná akcia, plné debničky na zimu.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.