Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre: Keď som začal skladať hudbu, inšpirovali ma knihy a filmy

Jean-Michel Jarre je francúzsky hudobník a je považovaný aj za priekopníka elektronickej hudby. Na hudobnej scéne je od roku 1969 a aj napriek tomu, že má po 70-tke, nehodlá sa odísť do dôchodku, práve naopak, stále chystá nové projekty. Dokonca, budúci rok vystúpi aj v Bratislave na festivale STARMUS VII a už teraz je jasné, že sa môžeme tešiť na skvelý zážitok.

Jean-Michel je známy nielen vďaka svojej hudbe – preslávil sa aj tým, že je držiteľom Guinnessovho rekordu, za usporiadanie najväčšieho koncertu. Konal sa v roku 1997 v Moskve a jeho koncertu sa zúčastnilo 3,5 milióna divákov.

Okrem toho, ho mnohí považujú aj za inovátora. Dôvodom sú jeho veľkolepé koncerty. Kto však inšpiruje jeho?

„Keď som začal skladať hudbu, prakticky nikto nekomponoval takú, ako ja. V tej dobe sa hral najmä jazz, rock´n´roll či klasika, ale vôbec nebola elektronická hudba. Mojou inšpiráciou boli, paradoxne, knihy a sci-fi filmy. Jednou z najväčších inšpirácií bol film Vesmírna odysea,“ prezradil hudobník.

Zároveň prezradil, že to bol jediný film, ktorý pozeral každý večer počas týždňa, celých 7 dní. Spojenie vesmíru a hudby je podľa neho kontrastom, doslova ich považuje za oxymoron, prezradil v špeciálnom rozhovore. „Neinšpirovali ma len filmy, ale aj abstraktné maľby. Keď som začal robiť hudbu, bola to akási revolúcia. Miešal som spev vtákov s klarinetom alebo zvuk práčky s perkusiami,“ priblížil a taktiež jeho umenie prirovnal k avantgarde.

Vypočujte si celý rozhovor, v ktorom sa dozviete:

  • Ako vníma umelú inteligenciu
  • Ktorú dekádu považuje za najlepšiu
  • Či počúva stále rádio
  • Akých umelcov počúva
  • S kým by chcel spolupracovať

Jean Michel Jerr priblížil, odkiaľ čerpá inšpiráciu

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.