Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Toto jedia ľudia, ktorí žijú naozaj dlho

Čo sú modré zóny?

Miesta, kde žijú dlhovekí ľudia sa volajú aj Modré zóny. Je to päť regiónov na svete, kde sa ľudia dožívajú nadpriemerného veku. Týmito regiónmi sú Okinawa v Japonsku, Sardínia v Taliansku, Nicoya v Kostarike, Ikaria v Grécku a Loma Linda v Kalifornii. Ľudia v týchto regiónoch majú nielen vysokú priemernú dĺžku života, ale aj nižšiu mieru chorôb súvisiacich s vekom, ako sú kardiovaskulárne ochorenia , rakovina a cukrovka. Vedci zistili, že práve strava má rozhodujúci vplyv na ich dlhovekosť a zdravie. Jedia podľa fitforfun.de  miestne potraviny, väčšinou rastlinného pôvodu, bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály.

Na tanieri majú najčastejšie týchto sedem jedál:

Fazuľa – rastlinná bielkovina

Fazuľa je bohatá na vlákninu, bielkoviny a obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Jedenie fazule podporuje zdravé črevá a môže znížiť riziko srdcových chorôb. Kombinácia fazule a obilnín, ako je ryža, tvorí kompletný proteín a je teda zdravou alternatívou mäsa. V modrých zónach sa fazuľa často používa v tradičných jedlách, ako je kostarické gallo pinto. Čím je fazuľa tmavšia, tým je zdravšia, má totiž viac antioxidantov.

Olivový olej – tekuté zlato

Olivový olej je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré môžu znížiť LDL cholesterol a znížiť riziko srdcových chorôb. Tiež obsahuje antioxidanty, ktoré majú protizápalové vlastnosti a môžu znížiť riziko chronických ochorení, ako je rakovina a cukrovka. Olivový olej je najlepšie používať ako hlavný zdroj tuku v kuchyni a používať ho do šalátov, zeleninových jedál a omáčok.

Orechy – malí siláci

Orechy sú bohaté na zdravé tuky, vlákninu, bielkoviny a minerály ako draslík a horčík. Pravidelná konzumácia orechov je spojená s lepším zdravím srdca a nižším rizikom chronických ochorení. Odporúča sa zjesť každý deň hrsť orechov, ako sú mandle, vlašské orechy alebo pistácie. Ak máte na dvore orech, máte naozaj veľké bohatstvo, využite ho teda vo svoj prospech.

Zelenina – zelená sila

Najmä hlúbová zelenina, ako je brokolica, karfiol a kapusta hrá dôležitú úlohu v diéte modrých zón. Je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu, nervového a imunitného systému. Konzumácia zeleniny môže znížiť riziko chronických ochorení, ako je rakovina a srdcové choroby, a prispieť k dlhovekosti. Odporúča sa jesť každý deň širokú škálu zeleniny a vychutnať si ju surovú, dusenú alebo v inej zdravej úprave. Veď to predsa vieme už od škôlky, teraz je na čase to aj dodržiavať.

Voda – dôležitá pre metabolizmus

Voda je dôležitá pre dobrú hydratáciu a podporuje všetky telesné funkcie. Pomáha pri trávení, reguluje telesnú teplotu a podporuje metabolizmus. V modrých zónach ľudia pijú dostatok vody a vyhýbajú sa sladeným nápojom. Na udržanie optimálnej hydratácie organizmu sa odporúča vypiť aspoň 1,5 až 2 litre vody denne. U nás na Slovensku tečie kvalitná voda priamo z vodovodu, máme jej dostatok a nemáme sa na čo vyhovárať…

Káva – na náladu

Mierna konzumácia kávy je spojená so zlepšením zdravia srdca, nižšou pravdepodobnosťou niektorých druhov rakoviny a lepším duševným zdravím. Káva tiež poskytuje antioxidanty a môže urýchliť metabolizmus. Káva by sa však mala konzumovať len s mierou a nesladiť príliš veľkým množstvom cukru či mlieka. Dobrá šálka kávy ti navyše dá dobrú náladu, zvýši energiu a pomôže zintenzívniť radosť zo života.

Červené víno – ale s mierou

V modrých zónach sa naozaj konzumuje alkohol, najmä červené víno, ale len s mierou. Červené víno obsahuje antioxidanty z hroznových šupiek, ktoré majú protizápalové vlastnosti a môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Červené víno má pozitívne vlastnosti, ženy by však mali vypiť maximálne jeden pohár a muži len dva poháre denne. Je dôležité si uvedomiť, že nadmerná konzumácia alkoholu môže byť zdraviu škodlivá a nie je vhodná pre každého.

Čo ešte?

Spánok, pohyb, fajčenie. Toto sú ďalšie tri faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku nášho života. Zatiaľ čo prvé dva pozitívne, fajčenie je presne na opačnej strane stupnice. Spánok si doprajte najmä ten pred polnocou, máme z neho najviac energie, cvičenie nám prospeje aj mimo fitka. Stačia pravidelne schody, prechádzka, turistika, jóga, bicykel či plávanie. Ďalším dôležitým faktorom v modrých zónach je zmysel života. Čokoľvek, čo vás napĺňa vám dokáže darovať mesiace aj roky života v šťastí a radosti. A tak si to predsa všetci želáme…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.