Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Do aukcie mieri minca s vyvolávacou cenou 650-tisíc EUR

Minca, ktorú označujú numizmatickí experti a historici za jednu z najväčších a najťažšie splniteľných zberateľských túžob, mieri do aukcie. Vyvolávacia cena dvojdukátu z roku 1937 je 650-tisíc eur, čo je rekordná suma pre československé mince. Očakáva sa, že finálna cena bude ešte vyššia.

Aký bude nový československý rekord, sa dozvieme už 20. októbra v Prahe na 31. aukcii aukčného domu Macho & ChlapovičDvojdukát z roku 1937 má zdokumentovaný rodokmeň, pochádza zo zbierky vysoko postaveného zamestnanca československého ministerstva financií Karla Hackenschmieda.

Očakáva sa, že padne rekord

„V archívnych záznamoch Mincovne Kremnica sme našli presné údaje o objednávke Karla Hackenschmida. Zdokumentovaný pôvod mince jej dodáva ešte väčšiu atraktivitu z pohľadu investorov a zberateľov. Očakávame, že konečná cena presiahne 800-tisíc eur a že tak dosiahne rekordnú cenu, za akú sa kedy vydražila československá minca,“ hovorí Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Dodáva, že nie je presne známe, koľko kusov dvojdukátov bolo vyrazených práve s týmto ročníkom. „Oficiálne záznamy z mincovne uvádzajú, v ktorom roku bolo vyrazených koľko mincí. Neuvádzajú však, aký ročník bol na minci vyrazený,“ vysvetľuje Elizej Macho s tým, že preto sa rozchádzajú informácie o existujúcom počte kusov. „Môžu byť 4 alebo ich je 8. V každom prípade, ide o extrémne vzácny ročník mince, z ktorého sa doteraz objavili iba 2 kusy v ponuke aukčných spoločností,“ dodáva.

Karel Hackenschmied bol významný pracovník Rakúsko-uhorskej banky, takže bol priamo pri zdroji. Hackenschmiedova zbierka bola mimoriadna práve tým, že bola ucelená a obsahovala veľké množstvo vzácnych mincí najmä z doby rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Po roku 1918 Hackenschmied pracoval na československom ministerstve financií a zhromažďoval len to najkvalitnejšie, čo vtedy numizmatický trh ponúkal.

Zdroj: Tlačová správa

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.