Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo by sme mali jesť s boľavým hrdlom?

Poznáte ten strašný pocit, keď sa zobudíte a škriabe vás v krku? Každé prehltnutie bolí, akoby ste zjedli ježka a nikto v takej chvíli nemyslí na výživné jedlo. Doplniť palivo je ale potrebné, potrebujete predsa energiu na boj s chorobou. Bude to lepšie, len si musíte vybrať tie správne jedlá. Vitamíny a minerály vám pomôžu sa liečiť, najdôležitejšia je ale stále vlažná voda. Tá pomôže pri produkcii hlienu a hrdlo vám zvlhčí takmer okamžite.

Teplé, alebo ľadové?

Lekári radia piť teplé tekutiny, ako sú bujóny a čaje, ľahko sa prehĺtajú a upokojujú bolesť. Mali by ste si vyberať mäkké jedlá, ako je jogurt, ovsené vločky a puding. Ide o to, aby ste nezhoršili jemnú výstelku hrdla. Keď budete nabudúce ležať s bolesťami v krku v posteli, skúste tieto tipy, o ktorých píše aj magazín o zdraví womenshealthmat.com. Posilníte si tak imunitný systém a urýchlite uzdravenie. A áno, na zozname je aj zmrzlina.

Slepačí vývar

Bolesti hrdla sú výsledkom zápalu a dehydratácie. Tekutiny dopĺňajú stratenú vodu, ale soľ z vývaru pomáha vášmu telu udržať tekutinu v tkanive. To isté platí pre prakticky akýkoľvek vývar, ak ste vegán, postačí aj zelenina.

Med

Med bol základom v liečivých lektvaroch už od staroveku a to z dobrého dôvodu. Je aj dnes účinný proti rôznym infekciám, bakteriálnym aj vírusovým. Len to nepreháňajte. Vo väčších dávkach môže obsah cukru potlačiť imunitný systém.

Jogurt

Jogurt je dobrým zdrojom bielkovín, uhľohydrátov a zdravých tukov, ale aj probiotických baktérií, ktoré podporujú imunitu a bránia rozmnožovaniu choroboplodných zárodkov. Plus jeho chladivá a jemná textúra je výborná, ak sa vám zle prehĺta, keď už nič iné nezjete.

Zemiaková kaša

Nechajte na zemiakoch šupku, je to bohatý zdroj horčíka, vitamínu C a antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém. Pred jedlom ale skontrolujte, či vaša zemiaková kaša nie je príliš horúca, pretože by to mohlo ešte viac podráždiť hrdlo. Zo zemiakovej kaše budú nadšené aj deti, aj keď im asi radšej zemiaky ošúpete.

Smoothie

Toto je skvelý spôsob, ako zjesť vitamíny za celý šalát v niekoľkých dúškoch. Najviac si pomôžete surovinami ako kel, zeler a bobule, ktoré majú nízky obsah cukru a vysoký obsah antioxidantov bojujúcich proti chorobám. Namiesto pomarančového džúsu ako základu použite vodu spolu s celým pomarančom alebo mandarínkou, ktoré okrem vitamínu C obsahujú. A sme pri prvom studenom tipe. Môžete totiž pridať drvený ľad, ktorý ešte viac upokojí vaše hrdlo.

Zmrzlina

Studené jedlá ako zmrzlina pomáhajú upokojiť bolesť hrdla a môžu dokonca zmierniť zápal. Ale ako so všetkým, čo nám tak chutí, aj v tomto prípade s mierou. Ak ste na diéte alebo nemáte zmrzlinu doma, môže pomôcť proti bolesti aj ľad. Stále má ale lepší efekt teplo…

Ovocie

Bobuľové ovocie ako čučoriedky, maliny, ovocie s vysokým obsahom vody ako je žltý melón a absolútna klasika. Naše slovenské jabĺčka. Bobule majú vysoký obsah vitamínu C, melón hydratuje a jabĺčka sú nabité vlákninou a antioxidantmi, mpomôžu znížiť zápal v krku a posilniť imunitu. Ak je zahryznutie do čerstvého jablka príliš bolestivé, vyskúšajte jablkové pyré.

Čo určite nejesť

Keď vás bolí hrdlo, mali by ste sa vyhýbať chrumkavým a kyslým jedlám, pretože  vám môžu výstelku poškriabať. Veci ako sušienky, káva a alkohol sú zakázané. Tieto druhy potravín môžu totiž spôsobiť reflux, ktorý môže zhoršiť bolesť. Korenené jedlá ako omáčky a koreniny s čili a kajenským korením vám budú tiež dráždiť hrdlo, počas choroby sa s nimi neoplatí experimentovať.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.