Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je zdravšie umývať si zuby pred alebo po raňajkách? Tu je odpoveď!

Je všeobecne známe, že zuby by sme si mali umývať dvakrát denne, a to celé dve minúty. Čo však nie je až také známe je to, kedy presne si zuby umývať. Mnohí si už z toho spravili istú rutinu a robia tak v ten istý čas každý deň, čo je vo väčšine prípadov ráno a večer. Môže sa ale aj tak stať, že si zuby umývame nesprávne! Ako je to možné?

Veľa ľudí si umýva zuby v zlom poradí ich rannej rutiny. Je samozrejmé, že každý si chce vychutnať prvé jedlo dňa naplno a nechce, aby mu to kazila pachuť zubnej pasty. Práve to je však pre naše zuby najlepšie – umývať si ich ešte pred raňajkami! Je to lepšie pre zubnú sklovinu aj celkovú ústnu hygienu. Ak si však umývame zuby až po raňajkách, ideálne je tak urobiť po 30 – 60 minútach od konzumácie, informuje portál healthline.com.

Dôležité je zbaviť sa baktérií v ústach, ktoré sa počas spánku vytvoria

Počas spánku sa nám v ústach množia baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak a ktoré sú zároveň príčinou nepríjemneho ranného dychu. Ak si však umyjeme zuby hneď po prebudení, okamžite tieto ústne baktérie odstránime. Zubnej sklovine to tiež poskytuje istú ochrannú bariéru proti kyselinám v jedle a nakopne to produkciu slín v ústnej dutine.

Umývať zuby po jedle by sme si nemali hlavne vtedy, ak sme jedli alebo pili niečo, čo obsahuje kyslosť ako napríklad citrusové ovocie, kávu, toasty, pečivo… Vtedy sa naozaj odporúča počkať polhodinu až hodinu. Ak ale nemáte čas nazvyš, stále je lepšie umyť si zuby kedykoľvek je to možné, ako by ste sa tomu mali úplne vyhnúť, píše ďalej vyššie uvedený zdroj.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.