Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Folklórny súbor Živel oslávi svoje 10. narodeniny uvedením novej tanečnej inscenácie

Živel vznikol v septembri 2013 v Bratislave ako výsledok spoločného presvedčenia a snahy skupiny nadšencov folklóru – spevákov, tanečníkov a hudobníkov. Vo svojom procese tvorby sa folklórny súbor Živel snaží ponoriť do bádania po všetkých detailoch, ktoré ovplyvnili daný jav, aby mohol dôveryhodne a „po svojom“ interpretovať svoju inšpiráciu.

Počas piatich rokov vyprodukoval FS Živel celovečerné predstavenie Premeny v roku 2014, Kocka o tri roky neskôr, folklórny projekt PIATE CEZ DEVIATE z roku 2018,Odkrojenô z kraja z roku 2022 a množstvo ďalších umeleckých produkcií, tvorivých choreografií, vzdelávacích podujatí či popularizačných projektov.

Pochodili slovenské i zahraničné festivaly

Živel sa za svoje pôsobenie predstavil na všetkých významných folklórnych festivaloch vo Východnej, Heľpe, Myjave i v Kokave nad Rimavicou a taktiež vystúpili aj na zahraničných javiskách: Predstavili sa v Chorvátsku, Česku, Srbsku, Rumunsku a Maďarsku.

Vznik súboru prišiel ako divoká karta v bezvýchodiskovej situácii zakladajúcich členov, ktorí mali potrebu a túžbu sa tvorivo, interpretačne a popularizačne realizovať a angažovať vo folklórnom hnutí.

Pri príležitosti 10. výročia vytvorili novú tanečnú inscenáciu s názvom Hraj!

Pri ľudovom tanci, hudbe a speve boli doslova vo svojom živle a tak stavili na jednu kartu – tvoriť. Otázka po desiatich rokoch znie, či našli povestného žolíka a čo v praxi znamená, že väčšia berie. Tanečná inscenácia s prvkami sarkazmu, vtipu a irónie mapuje zrod, cestu a vývoj Živlu. Využitím tanečného umenia a tanečného divadla v spojení s originálnou scénou, hudobným podkladom a hovoreným slovom vzniklo komplexne a originálne folklórne dielo – Hraj!.

Hlavnou ideou pre námet predstavenia a tvorbu choreografického diela sú karty, tzv. „čertove obrázky“, ako určitý symbol hravosti, súťaživosti, či rizika a odvahy, ale aj ako inšpiratívny vizuálny prostriedok a zdroj metafor. Autorom a režisérom inscenácie je Ján Michálik, ktorý stál aj pri zrode súboru a je jeho umeleckým vedúcim od jeho vzniku. Spolu s ním sa na tvorbe choreograficky podieľali aj manželia Ondrej a Katarína Galbičkovci a Zuzana Palanová.

Premiéra tanečnej inscenácie Hraj!, ktorá vznikla pri príležitosti 10. výročia vzniku folklórneho súboru Živel, sa koná 23. septembra 2023 v Štúdiu L+S v Bratislave. V prípade, že vám tento dátum veľmi nevyhovuje, nemusíte zúfať. Súbor už teraz plánuje niekoľko repríz na rok 2024, ktoré by mal súbor odohrať nielen v Bratislave, ale vo viacerých Slovenských mestách.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.