Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prečo deťom prospeje menej darčekov

Ani rodičia nevedia všetko

Hračky totiž nie sú len hračky. Sú to pomôcky, ktoré učia naše deti o svete. A tak múdri rodičia premýšľajú o tom, čo robia veci, ktoré dávajú deťom. Myslia aj na počet hračiek, ktoré deti dostávajú. Veľa detských izieb je zaplnených hračkami až po strop, múdri rodičia sa ale učia obmedziť ich počet. Je veľa dôvodov, prečo je to pre deti prospešnejšie.

1. Deti sa učia byť kreatívnejšie

Priveľa hračiek bráni deťom plne rozvinúť ich fantáziu. Dvaja nemeckí pracovníci verejného zdravotníctva uskutočnili experiment, v ktorom presvedčili jednu škôlku, aby na tri mesiace vzala deťom všetky hračky. Odložili hračky, ceruzky, papier, farby, knihy a stavebnice a na hranie im ostali len stoly, stoličky a pár prikrývok. Hoci v počiatočných fázach experimentu nastala nuda, deti čoskoro začali využívať svoje základné prostredie na vymýšľanie hier a pri hraní naplno použili fantáziu. Lozili po nábytku, smiali sa, kričali, stavali si bunkre a šťastne pobehovali.

2. Deti sa naučia viac starať o veci

Keď majú deti príliš veľa hračiek, prirodzene sa o ne budú menej starať. Nenaučia sa vážiť si ich, ak je vždy po ruke pripravená náhrada. Ak máte dieťa, ktoré si neustále poškodzuje hračky, vezmite mu väčšinu z nich. Pravdepodobne bude chvíľu krik, ale ak ostanete pevní, rýchlo sa naučí starať sa o tie, ktoré má.

3. Deti sa budú medzi sebou menej hádať

Mnoho rodičov verí, že viac hračiek bude mať za následok menej hádok a bitiek, pretože deti majú viac možností. Opak je však až príliš často pravdou. Súrodenci sa predsa vždy hádajú o hračky. A vždy, keď medzi nich prinesieme novú hračku, dáme im ďalší dôvod, aby začala ďalšia mela. Súrodenci s menším počtom hračiek sú nútení deliť sa o ne a spolupracovať.

4. Deti budú žiť v čistejšom a upratanom dome

Ak máte deti, viete, že neporiadok môže rýchlo ovládnuť celý domov. Všade je niečo a málokedy sa podarí upratať všetky veci. Menej hračiek má za následok menej prepchatý, čistejší a zdravší domov. Podľa webu, ktorý sa venuje znižovaniu počtu zbytočností v našich životoch becomingminimalist.com  je dôležitejšie žiť s menším množstvom vecí, ktoré nás doslova zasypávajú a dávať každej hlbší zmysel…

5. Deti budú viac vonku

Deti, ktoré nemajú izbu plnú hračiek, sa radšej zahrajú vonku a rozvinú si tak aj hlbší vzťah k prírode. Je tiež pravdepodobnejšie, že sabudú venovať športom, ktorý opäť vedie k väčšej a intenzívnejšej radosti zo života.  Menej hračiek tiež učí deti milovať knihy, hudbu, vyfarbovanie a maľovanie. A láska k umeniu im pomôže lepšie oceniť krásu.

Možno svojim deťom dáte oveľa väčší dar do života, ak im dovolíte naučiť sa žiť bez závislosti na veciach, podporíte ich fantáziu a najmä im venujete spoločný čas. Toho nikdy nie je príliš veľa.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.