Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zbierka domácich prostriedkov proti boľavému hrdlu

Vždy sa to začne na jeseň… Ochladilo sa, deti doniesli niečo zo školy, zmokli sme. Prechladnutie sa začína nepríjemným pocitom v krku. Niekedy je nutná návšteva lekára, ale moja babka hovorila, že kým nemám teplotu, vyliečime to doma. Tu je zopár domácich receptov, ktoré sú mimoriadne vhodné, ako prvá pomoc.

Kloktadlo so slanou vodou

Toto je naozaj jednoduchý spôsob, ako zmierniť bolesti hrdla. Soľ totiž môže v počiatočných štádiách zabíjať baktérie. Nezabíja ale vírusy, takže vám nepomôže vyliečiť nádchu alebo vírusom spôsobený kašeľ. Funguje na počiatočné bolesti hrdla ako anestetikum. Ak to chcete vyskúšať doma, zmiešajte polovicu čajovej lyžičky kuchynskej soli a dva deci vody. Vedci zo stránky gottamentor.com odporúčajú kloktať slanú vodu, aj ako výborný liek na uvoľňovanie hlienu.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj poznáme ako malý zázrak na upokojenie žalúdka, aj na prehriatie organizmu. Ukázalo sa, že dokáže zázraky aj pri kašli. Na to sa často používajú aj zázvorové pastilky. Koreň zázvoru má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Uvarte si zázvorový čaj, môže byť z vrecúška, alebo si zalejte čerstvé plátky horúcou vodou. Stránka bbcgoodfood.com píše dokonca až o šiestich benefitoch zázvorového odvaru.

Pridajte si med

Kašlete, ale máte aj chuť na niečo sladké? Máte šťastie! Zistilo sa, že aj med pomáha pri zmierňovaní kašľa, či už samostatne, alebo ako súčasť šálky čaju. V skutočnosti môže med zmierniť príznaky kašľa, upokojuje horné dýchacie cesty, odstraňuje šteklenie v krku. Je tiež protizápalový, takže logicky pomáha pri zápaloch – med je ako liek skvelý. Podľa aarp.org med dokonca poskytuje široko dostupnú a lacnú alternatívu k antibiotikám.

Užite si horúci kúpeľ alebo sprchu

Okrem toho, že vám pomôže zbaviť sa stresu po dlhom dni, pol hodina v horúcom kúpeli môže zmierniť príznaky bežného prechladnutia, ako je únava, kašeľ a upchaté dutiny. Sprcha funguje rovnako dobre. Para naozaj dobre otvára dýchacie cesty a upokojuje. Prípadne môžete vyskúšať zvlhčovač vzduchu, ten môže fungovať rovnakým spôsobom. Do kúpeľa sú vhodné aj éterické olejčeky. Najpoužívanejšími sú podľa velvesa.sk levanduľa, harmanček, ruža, citrón, myrha, grep, cyprus, kardamón, čajovník, šalvia a limetka.

Hydratujte

Pite veľa veľa veľa tekutín. Hydratácia je dôležitá v ktorýkoľvek deň, ale môže byť obzvlášť dôležitá, keď máte kašeľ. Zostať dobre hydratovaný môže pomôcť riediť hlien v zadnej časti hrdla, čo môže viesť k miernemu zlepšeniu kašľa. Womenshealthmag.com píše, že to najlepšie pomáha proti suchému kašľu.

Prestaňte fajčiť

Ťažká úloha? Tým skôr to urobte! Minimalizujete tak vplyv chemikálií a dráždivých látok, ktoré sú škodlivé pre pľúca. Odvyknutie si od fajčenia pomáha znížiť zápal. Kašeľ samotný môže byť spôsobený fajčením. Fajčenie vo svete ročne zabíja až 6 miliónov ľudí. Ak prestanete fajčiť, čakajú vás vyhnete sa mnohým komplikáciám.

Neodsudzujte podporu z lekárne

Pastilky s protizápalovými výťažkami, spreje do nosa, účinné lieky proti kašľu. A sa dostanete z domu, opýtajte sa lekárnika na najlepšie riešenie. Inak to niekedy nejde. Ak váš kašeľ so všetkými domácimi prostriedkami trvá dlhšie ako dva týždne, určite navštívte svojho lekára.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.