Modrí hrdinovia sa objavili na svete už v roku 1958, boli súčasťou iného komiksu. Svoj vlastný dostali až o rok neskôr. Vymyslel ich belgický autor Pierre Culliford, lepšie známy ako grafický dizajnér Peyo.
Ten vymyslel podľa wikipedia.org francúzske meno pre Šmolkov (Schtroumpfs) pri jedle, keď chcel podať soľničku a nevedel si spomenúť, ako sa soľnička povie, povedal preto: „Podaj mi… štrumpf!“. Prvý film o nich vznikol v roku 1965 a v rokoch 1981 – 1989 vznikol známy kreslený seriál.
Šmolinka nie je jediná modrá slečna
Dej seriálov aj komiksov sa odohráva v stredoveku. Vyskytujú sa pravdepodobne podla vzhľadu okolitej krajiny buď na západnom pobreží Írska alebo severozápadného Walesu. Všetci Šmolkovia sú mužského pohlavia, iba Šmolinka a Sašetka sú dievčatá. Nepoznáte Sašetku? Tú vyrobili kúzlom podľa Gargamelovho vzorca, aby mala Šmolinka kamarátku. Takmer všetky postavy v kreslenom seriáli nosia biele nohavice a bielu čiapku, iba Tatko Šmolko je celý v červenom a Dedko Šmolko nosí žlté nohavice s trakmi a žltú čiapku.
Prečo všetko modré tak dobre funguje?
Šmolkovia žijú vo vlastnej dedine, každý z nich má svoj domček len pre seba a robí to, čo ho baví. Napriek tomu celá dedina funguje dobre, lebo to potrebné zaisťujú tí pracovití, ktorí stále robia svoju robotu. Pekár pečie, Farmár pestuje ovocie a zeleninu, Kutil všetko opravuje a stavia. Potom sú tí, ktorí niečo robia, ale nie sú tak dôležití. Maliar kreslí obrazy, Silák môže pomôcť, keď treba niekoho silnejšieho, ale tiež sa v dedine nachádzajú Šmolkovia, ktorí sú takmer k ničomu – Babroš všetko pokazí, Leňoško stále spí…
Toto ste o nich vedeli?
- Majú 256 dielov, viac ako 90 hodín príbehov, 9 sérií.
- Keď nemôže Šmolko dýchať, tak ožltne.
- Každý Šmolko je vysoký ako tri jablká.
- Čarodejník Gargamel sa za celý seriál objaví bez svojho kocúra Azraela iba v troch epizódach, naopak Azrael sa bez Gargamela objavil až v deviatich.
- Počiatky Šmolkov možno nájsť v komiksovom múzeu v Bruseli.
- Šmolkovskej dedine sa občas hovorí aj Šmolica.
Prečo je to tak?
A ešte odpoveď na otázku, prečo sú modrí? Jasný dôvod neexistuje, podľa autora ich len potrebovali odlíšiť, niekto hovorí, že to súvisí s ich pôvodom… Mohlo by to byť ale aj kvôli chemikálii z húb, v ktorých žijú. Väčšina druhov húb modrie pri manipulácii alebo poškodení v dôsledku oxidácie fenolových zlúčenín. To je už ale chémia, možno len jednoducho pojedli veľa borievok…
Pozrite si s deťmi pár ich dobrodružstiev…