Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte doma rozmarín? Využite ho na vlasy aj ako repelent

Rozmarín je jednou z najpoužívanejších aromatických rastlín v kuchyni. Používa sa do jedál vyrobených najmä z mäsa alebo rýb. Nie je ťažké si ho vypestovať doma, aby ste ho mali neustále k dispozícii. Ale rozmarín je tiež úžasná liečivá rastlina, ktorá sa už tisícročia používa pre svoje úžasné vlastnosti.

Mastné vlasy

Rozmarín pomáha regulovať prebytočný maz vo vlasovej pokožke, zabraňuje podráždeniu pokožky hlavy a dokonca podporuje opätovný rast vlasov. Ako si pripraviť vlasovú kúru? Povarte 300 gramov čerstvého rozmarínu v 500 ml vriacej vody na miernom ohni asi 20 minút. Odstavte zo sporáka a za stáleho miešania pridajte 2 polievkové lyžice jablčného octu. Po vychladnutí naneste rozmarínovú vodu na všetky vlasy, od pokožky hlavy po končeky a nechajte pôsobiť 20 minút pred opláchnutím a rozčesaním.

Proti komárom

Hmyz neznáša silnú vôňu tejto bylinky. Je vynikajúca na ochranu pred komármi, naše staré mamy to veľmi dobre vedeli. Môžete si z nej pripraviť sprej, ktorý sa aplikuje priamo na pokožku. Čerstvé alebo sušené vetvičky rozmarínu varte 15 až 20 minút, nechajte ich vychladnúť a tekutinu nalejte do fľaše s rozprašovačom. Okrem toho, že chráni pred komármi, je tiež bez chemikálií a nie je vôbec toxický.

Do skrine

Ako pripraviť postrek proti komárom už vieme, ale vlastnosti rozmarínu možno použiť aj proti iným druhom hmyzu. Stačí napríklad odložiť pár vetvičiek rozmarínu do skrine a neprídu tam mole. Alebo vložte listy rozmarínu do bavlneného vrecka a vložte ich do špajze, nemajú ho podľa derecipes.com rady ani rybenky a švehly.

Rozmarínová soľ

Rozmarínová soľ je vynikajúca a dokáže obohatiť naše jedlá o pikantnosť a zároveň chuť. Zmiešajte 500 gramov soli s 5-6 vetvičkami čerstvého rozmarínu. Potom zmes dáme na plech a ohrievame 30 minút pri 70°C. Potom necháme vychladnúť a skladujeme vo vzduchotesnej sklenenej nádobe.

Odvar na rany

Rozmarín má antiseptické a hojivé vlastnosti, ktoré môžu byť veľmi nápomocné pri zmierňovaní rán a urýchlení ich hojenia. Pripravte si jednoduchý odvar. Niekoľko vetvičiek rozmarínu privediete do varu vo vode. Nechajte vychladnúť, preceďte a pomocou vaty naneste tekutinu na ranu.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.