Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ako vydržať smútok po odchode zvieratka

Každý majiteľ má z toho strach. Niektorí to už zažili na vlastnej koži, niekoho to ešte len čaká. Ak máš doma psíka či mačku, musíš vedieť, že ich čas je obmedzený a sú na svete kratšie ako my. Pekne to vysvetlil jeden malý chlapček. My ľudia sa podľa neho učíme príliš dlho milovať a rozdávať lásku, preto sme na svete dlhšie. Zvieratká to vedia hneď po narodení, preto im na Zemi stačí menej času… Tak či onak, ľahké to nie je a možno ti tieto slová pomôžu ťažkú chvíľu raz prežiť.

Veď je to len zviera…

Nie, nie je. Naša mačka alebo psík s nami žili dlhé roky, boli nablízku, keď sme ich potrebovali. Tešili sa, že sme doma, boli smutné, keď nám bolo smutno. Pre nás sú oveľa dôležitejšie, ako si druhí myslia a aj podľa coleandmarmalade.com strata takéhoto kamaráta sa pre mnohých ľudí rovná strate člena rodiny. Máme právo žialiť a aj to urobíme. Doprajte si čas na to, aby sa vám zahojilo srdce, je to úplne normálne a nikto nemá právo vám tento čas vziať.

Pustite to von

Niektorí ľudia majú pocit, že musia emócie zadržiavať. Robíme to kvôli ostatným, ktorý náš žiaľ nechápu. Myslíme si, že ignorovanie bolesti ju zmenší. Lenže takto to nefunguje. Smútok bude takto rásť a preto je dôležité si ho najskôr priznať. Aby ste sa posunuli, vyberte si jednu osobu, ktorá vás pochopí a porozprávajte sa s ňou. Nemusí vám ani odpovedať, stačí keď bude počúvať. A keď skončíte s rozprávaním, dovoľte si plakať, kričať alebo búchať do vankúša. Urobte všetko, čo potrebujete, aby ste uvoľnili svoje emócie.

Žiadne pocity viny

Zvieratko nemôže žiť večne a veľa majiteľov pred jeho koncom rieši vážnu otázku, či ho dať uspať, aby sa ďalej netrápilo. S týmto rozhodnutím sú spojené pocity viny. Hoci je eutanázia aktom lásky, ktorý má zabrániť bolesti a utrpeniu, nikdy to nie je ľahké. Namiesto toho, aby ste eutanáziu považovali za ukončenie, musíte ju vnímať ako dar. Akokoľvek je to ťažké, je to rozhodnutie, ktoré zachráni vaše milované zvieratko od utrpenia počas posledných dní.

Vyhľadajte pomoc

Vždy budú ľudia, ktorí budú váš smútok zľahčovať a čudovať sa, prečo vám je zle. Odborník je ten, kto vás pochopí, podporí a pomôže vám cítiť sa lepšie. Strata spánku, nevysvetliteľná podráždenosť, záchvaty paniky alebo nebodaj nočné mory sú znakmi, že potrebujete odbornú pomoc. Nebojte sa ju vyhľadať, posunie vás ďalej v živote.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.