Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čarovný panáčik v klobúku, ktorý prináša radosť. Spomenieš si na seriál Pan Tau?

Čarodejný klobúčik, karafiát v klope staromódneho saka, jemný úsmev, ohníčky v očiach, rozprávanie bez slov… Kto je to? Hádanka má jednoduchú odpoveď predsa Pán Tau. Nesmrteľná postavička, ktorú vymyslel jeden z najlepších scenáristov tvorby pre deti Ota Hofman s režisérom Jindřichom Polákom. Táto dvojica vedela veľmi dobre, ako čarovať na plátne a neskôr spolu stvorila aj seriál Návštevníci. 

Slávne mená v histórii nášho filmu

Prvý diel vznikol už v roku 1966 a spolupracoval na ňom ako producent Carlo Ponti. Opäť známe meno, človek zodpovedný aj za produkciu Hoří, má panenko, filmu Ostře sledované vlaky. A manžel Sophie Loren. Táto partia nemohla vyprodukovať nič nekvalitné. Pan Tau bol prvým televíznym seriálom v histórii Československej televízie, ktorý vznikol v koprodukcii s kapitalistickými krajinami.

Milovali ho deti aj kritici

Pán Tau je chvíľku panáčik, chvíľu seriózne vyzerajúci usmievavý gentleman so staromódnym guľatým klobúkom na hlave, ktorý prináša radosť každému, kto sa vie a chce tešiť zo života. Je priateľom detí a zvierat a aspoň na chvíľu plní tajné želania a túžby nešťastným a sklamaným. Pán Tau prejde prstom po okraji svojho tvrdiačika a… A želanie sa splní. Niekedy síce nie podľa pôvodných predstáv, to však neprekáža. Hlavnou odmenou je detská radosť a úsmev. Seriál Pan Tau bol slávny aj vo svete a počas 70. rokov 20. storočia bol úspešne vysielaný aj v Sovietskom zväze, Rumunsku, Maďarsku, Juhoslávii, NDR, Rakúsku, Švédsku, Španielsku, Švajčiarsku, vo Francúzsku aj v Kanade.

Anjel, ktorý nehovoril, stačilo mu usmievať sa

Panáčik, ktorý sa mení na človeka a naopak, bol pre Hofmana nemým anjelom, ktorý je vždy na strane detí. Najmä tých, ktorým chýba láska rodičov či sú nejako inak nešťastné. Životnú podobu pánovi Tauovi raz navždy vtlačil český herec Otto Šimánek, pre ktorého paradoxne bol titulný hrdina jedinou hlavnou rolou v televízii a aj vo filme… Postavička dostala meno podľa jedného písmena gréckej abecedy. Tau vyzerá ako veľké T a pre niektorých predstavuje kríž, alebo aspoň jeho podobu.

Zopár zaujímavostí

  • Od roku 1971 potom vznikli 4 série a celkom 33 častí.
  • V Třešti, ktorá je rodiskom Otty Šimánka, sa podľa csfd.sk dodnes vyrába zákusok Buřinka Pana Tau.
  • Postava pána Wioly bola poslednou filmovou úlohou Jana Wericha.
  • Filmári previezli nákladiak hračiek z Japonska, pretože v tej dobe neboli u nás dostať.
  • Jana Wericha pri náročnejších scénach často zastupoval dvojník…
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.