Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Miluje tvoj pes pískacie hračky? Môže bojovať so závislosťou

Hra je v živote každého psíka naozaj dôležitá, pomáha budovať vzťah s majiteľom aj ostatnými havkáčmi, pes sa pri nej socializuje a učí sa, kde sú jeho hranice. Hrajú sa nielen šteniatka, ale aj dospelé psy a dokonca aj štvornohí seniori, ktorí sú v dobrej kondícii, sa raz za čas radi vybláznia. Prečo ale zvieratá tak milujú hračky so zvukmi a prečo práve všetko, čo píska? Odpoveď ťa možno prekvapí a prinúti zamyslieť sa.

Každý pes má predátorský inštinkt

Pri pohľade na niektorých psov je ťažké uveriť, že pochádzajú z vlka. Je to ale tak a aj tie najmenšie majú ešte pozostatky zo svojho divokého predka. Aj preto sa niektorí chlpáči tak túžia hrať s hračkami, ktoré vydávajú piskľavé zvuky. Trhanie niečoho čo piští prebúdza v psoch podľa stránky swiatzwierzat.pl inštinkt lovca. Niektorí z nich si svoju „korisť“ dokážu ubrániť za každú cenu.

Pes sa môže stať závislým na pískacích hračkách

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že problém závislosti sa netýka len nás, ale aj zvierat. Jednou zo závislostí psov je práve hra s pískacími hračkami. Pes, ktorý trhá pískaciu hračku, cíti veľké potešenie vyplývajúce z uvoľňovania dopamínu. Je to rovnaký mechanizmus, ktorý núti fajčiara zapáliť si ďalšiu cigaretu, alebo kleptomana kradnúť.

Každý pes to má inak

Rovnako ako u ľudí, každý pes je náchylný na závislosť v inej miere. Sú psy, ktoré sa na pískacích hračkách nikdy nestanú závislými, aj keď k nim majú neobmedzený prístup. A potom sú tu zvieratá, ktoré sa pohrali raz a nie sú schopné myslieť na nič iné.

Úspech spočíva v rovnováhe

Každý pes by mal mať prístup k hračkám, ktoré mu spestria každodenný život. Ale stojí za to sledovať správanie tvojho domáceho maznáčika a uistiť sa, že sa nefixuje na nejakú formu aktivity. Ak je totiž závislý od pískacej hračky, jemu to ničí psychiku a tebe uši. Ak je posadnutý hračkou a nevidí svet mimo nej, je lepšie ponúknuť mu inú formu zábavy. Hračky pre psov by nikdy nemali nahradiť hodnotnú prechádzku. Jednou zo základných potrieb každého psa je pohyb a spoločný čas, navyše by mal mať možnosť skúmať a prehľadávať prírodný terén.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.