Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Patria hrušky do chladničky?

Hrušky obsahujú až 82% vody, majú veľa vitamínov, je v nich A, B, C aj kyselina listová. Pre nás je ale vždy najdôležitejšia chuť. Hrušky k nej ponúkajú aj nádhernú vôňu a v niektorých oblastiach sú dokonca obľúbenejšie ako jabĺčka. Mali by sme ich skladovať v chladničke?

Dva druhy s rôznymi nárokmi

Hrušky sa delia na dva druhy. Letné a zimné. Letné práve dozrievajú a sú veľmi citlivé na skladovanie. Preto ich v obchodoch predávajú ešte nedozreté, aby sa neznehodnotili prenášaním. Letné hrušky skladujeme kratšie, zimné vydržia aj niekoľko mesiacov.

Takto budú chutnejšie

Pri izbovej teplote potrebujú hrušky niekoľko dní, kým budú chutiť naozaj dobre, budú mäkké a šťavnaté. Zrelé plody spoznáš podľa toho, že stratili základnú zelenú farbu a sú žltkasté alebo červenkasté. Ak zatlačíš na koniec stonky, mal by trochu povoliť. Ak sú mäkké a žlté plody pokryté hnedými škvrnami, sú prezreté. A to sa bohužiaľ stane veľmi rýchlo. Stále sú jedlé, môžu ale pomaly chytať pleseň a to by predsa nikto z nás nejedol.

Ako ich skladovať čo najdlhšie?

Hrušky majú podľa 100-facts.com rady dobrú spoločnosť. Ideálne iba svoju. Ak sú v miske pomiešané s iným ovocím, môžu sa rýchlejšie kaziť. Podobne sú na tom aj jablká a broskyne, tiež by nemali byť v mise s iným ovocím. Okrem toho im vyhovuje vlhko, chlad a málo kyslíka. Ak teda nemáš pivnicu, skladuj ich v chladničke. Ideálne v zásuvke na zeleninu pri teplotách od 0 do 5 stupňov Celzia.

Zmraziť? Áno, samozrejme!

Toto určite vyskúšaj. Fanúšikovia hrušiek sa radšej na jeseň poriadne zásobia. Funguje to takto: Nakrájaj ovocie na menšie kúsky, pridaj trochu citrónovej šťavy a cukru (aby nezhnedli), naplň do vzduchotesnej nádoby a vlož do mrazničky. Pretože mrazením sa stávajú trochu kašovitými, najlepšie je potom urobiť kompót alebo pyré.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.