Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chceš si namaľovať vlastný obraz, ale netrúfaš si? Vyskúšaj túto techniku

Maľovanie podľa čísel je populárna zábavka, ktorá sa v poslednej dobe stále viac šíri. Možno si ju už vyskúšal a aj ty si zistil, ako si pri nej skvele dokážeš oddýchnuť. Systém je jednoduchý. Predloha obrazu je natlačená na plátne a skladá sa z rôznych čísel, ktoré sú priradené k určitým farbám. Na základe čísel na plátne si vyberieš správnu farbu a budeš ju nanášať na správne miesto. Tento proces ti umožní vytvoriť krásny obraz bez toho, aby si musel premýšľať nad maľovaním.

Úplne prvý patent na maľovanie podľa čísel bol podaný v Amerike presne pred sto rokmi. Technika neuspela, nikto ju totiž nechcel využívať. Po dlhej dobe sa k nej vrátil komerčný maliar Dan Robbins. Potreboval vytvoriť produkt pre dospelých, ktorý by nevyžadoval žiadny talent. Spomenul si, že Leonardo da Vinci niekedy kreslil čiary a čísloval oblasti na návrhoch, na ktorých mali pracovať jeho učni. No a to už bol iba krôčik od masového rozšírenia obrazov maľovaných podľa čísel.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V deväťdesiatych rokoch umožnilo zavedenie digitálnej tlače vytvárať vysokokvalitné detailné zostavy so širšou škálou farebných možností. Dnes si dokonca môžeš objednať maľbu aj podľa vlastnej fotografie. Odhaduje sa, že na celom svete je v obehu viac ako 100 miliónov maľovacích súprav podľa čísel. Medzi najpredávanejšie patria reprodukcie slávnych obrazov.

Maľovanie podľa čísel sa podľa paintingbynumbers.co.uk používa pri terapiách postihnutých alebo zranených ľudí, vrátane ľudí s Alzheimerovou chorobou, demenciou a Parkinsonovou chorobou. Ukázalo sa, že opakované pohyby a sústredenie potrebné na túto činnosť zlepšujú koordináciu ruka-oko a mentálnu jasnosť. Ako to vyzerá v praxi si môžeš pozrieť aj na videách na Youtube.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.