Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Herečka necháva deti piť nealko pivo. Fanúšikovia ju kritizujú

Kristen Bell poznáš z filmu Matky rebelky, deti ju milujú ako Annu z rozprávky Frozen. 43-ročná herečka má dve dcéry, Deltu (8) a Lincoln (9) s hereckým kolegom Daxom Shepardom a nedávno boli spolu v Disneylande. Fanúšikovia boli prekvapení, keď videli jednu z jej dcér piť nealko pivo. Kristen sa bráni tým, že jej manžel je vyliečený závislý a nealko pivo pije doma bežne. Keď z neho dcéry ochutnali, zachutilo im. Je to ale vôbec normálne? Odborníci uvádzajú niekoľko dôvodov, prečo by deti nemali piť nikdy nápoje, označené slovom NEALKO.

Pokazené zuby, zbytočný cukor

Pneumatiky na bruchu, v puse kazy, v lepšom prípade samé plomby. Nutriční terapeuti varujú, že za toto môžu sladké nápoje. Je jedno, či sú žlté alebo červené. Kedysi boli na toniku alebo kolovom nápoji varovania, že sú nevhodné pre tehotné ženy a deti. Dnes už to tak nie je a bežne ich popíjajú už trojročné deti. Mnohí rodičia preto deťom objednajú nealko pivo a prezentujú to ako dávku vitamínu B. Tento nápoj má ale priveľa mínusov.

Nie všetky sú 0%

Väčšina sladkých aj neochutených nealko pív podľa vimcojim.cz predsa len nejaké stopové prvky alkoholu obsahuje. A stále ide o jed, ktorý ničí mozgové bunky, čo je u detí naozaj nebezpečné. Už pol litra nápoja môže u dieťaťa vyvolať merateľné hodnoty v krvi. Detský mozog je citlivý už na stopové prvky chemikálií, preto je namieste byť opatrní.

Ide o nebezpečný zlozvyk

Zvyk je problém aj pre nás dospelých. Učiť dieťa na chuť piva, ktoré mu neskôr môže spôsobiť závislosť je naozaj prekvapujúce. Chuť je úplne identická s pivom alkoholickým, za ktoré ho môže práve kvôli chutiam z detstva neskôr vymeniť. Nealko pivo by nemali piť ani dospelí, ktorí sa liečia zo závislosti na alkohole. Chuťové bunky totiž nerozlišujú, či ide o nealko alebo alko nápoj. Práve chuť často donúti závislého siahnuť po pive.

Takže čo teda?

Asi vieme všetci veľmi dobre, čo by deti mali piť. Vodu, vodu, zasa vodu a potom možno trochu ovocnej šťavy, ovocný čaj, malinovku výnimočne na oslavách a v žiadnom prípade nie kolu, tonik, pivo. Lenže ťažko ich to naučíme, keď nás vidia popíjať z farebných plechoviek, fliaš, krabíc… Pritom niekedy by im naozaj stačila iba voda z pekného pohára, možno s kúskom melóna.

Herečka čelí kritike, pretože deťom dovolí nealko pivo.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.