Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vašo písal piesne k Fontáne iba podľa obrázkov

V sobotu nás všetkých zasiahla správa o smrti Vaša Patejdla. Jeho pesničky nás sprevádzali detstvom aj dospievaním, spoločnosť nám robia aj teraz. Najznámejší film na ktorom hudobne spolupracoval bola Fontána pre Zuzanu. Ako autor hudby nemal podľa csfd.sk na film veľmi príjemné spomienky, lebo tesne pred začatím natáčania v roku 1985 sa nepohodol z frontmanom skupiny Elán Jožom Rážom . Z kapely ako jej zakladajúci člen po 17 rokoch odišiel. Do skupiny Elán sa Vašo vrátil až po 11 rokoch a ostal.

Vašo mal ale s filmom tak trochu prepojené osudy, podľa jeho slov jeho hudobné začiatky boli presne také isté, ako začiatky filmového Olina. Aj ten so svojou amatérskou kapelou hrával po pivniciach a garážach. Scenárista Karol Hlávka a autor hudby Vašo Patejdl chodili spolu na vysokú školu, kde už vtedy snívali o tom, že spolu natočia film. Podarilo sa.

Distribučný slogan filmu znel „Filmový muzikál o láske, motorkách a hrozne dobrých vlasoch“. Soundtrack k filmu s pesničkami  vyšiel na vinylovej platni v roku 1986 v slovenskom hudobnom vydavateľstve Opus. Platňa mala názov „Dvaja“. Dĺžka komponovanej hudby v tomto muzikáli je necelých 38 minút.

Na Ústrednom výbore KSČ označili film za nevhodný z dôvodu propagácie západného štýlu života. Dokonca ho pre motorky a kožené bundy označili za film propagujúci fašizmus. Dušanovi Rapošovi sa ho však vďaka známostiam a alkoholu podarilo pretlačiť do kín. Vašo sa kvôli práci na iných projektoch nezúčastnil natáčania a známe hudobné hity napísal len podľa obrázkov z filmu. Fontána z filmu stojí na Kupeckého ulici v Bratislave.

Pozri sa, ako sa v roku 1985 robili upútavky na film, ktorý v kinách videlo 1 400 000 ľudí…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.