Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chce sa ti spať, keď prší? Tu je vysvetlenie

Čo najradšej robíš, keď vonku prší? Deti si obujú gumáky a idú skákať po kalužiach, niektorí ľudia sa zababušia do deky a čítajú, veľa z nás ale dážď uspáva a existuje pár vedeckých vysvetlení, prečo je to tak.

Nedostatok svetla

Keď je vonku slnko, naše telo produkuje menej melatonínu a viac serotonínu, aby sme boli viac v strehu. Sme ostražitejší a veselší. Nedostatok svetla počas daždivého dňa spôsobuje presný opak, preto sme viac ospalí a máme aj pomalšie reflexy.

Ťažší vzduch

Vlhkosť spôsobuje, že naše telo musí vyvinúť viac námahy na to, aby prinútilo pľúca nadýchnuť sa. Organizmus podľa wonderpolis.com navyše musí pracovať na udržaní rovnováhy a to nás oveľa viac vyčerpáva. Takže mnohí z nás potrebujú pár minút oddychu navyše.

Ružový šum

Dážď patrí do kategórie zvukov, ktoré sa volajú ružový šum. Dážď zahŕňa všetky frekvencie, ktoré sú ľudia schopní počuť, podobne ako biely šum. A ružový šum spomaľuje mozgové vlny. Podobné účinky má šum lístia, tlkot ľudského srdca a vietor.

Čo to počasie vyvádza?

Nielen dážď spôsobuje, že sme pomalší a viac letargickí. Podobný vplav majú aj kratšie dni v zime, keď je nedostatok svetla. Mnoho ľudí trpí aj stavom nazývaným sezónna afektívna porucha, čo znamená, že zmena počasia im spôsobuje nepríjemné pocity až depresie.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.