Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Aké nebezpečné je bodnutie sršňa?

O sršňoch sa tradujú doslova horory. V skutočnosti ich človek zabíja iba zo strachu a neznalosti. Ako je to teda s tými ich životunebezpečnými žihadlami?

Sršeň má asi 2,5 cm, kráľovná ešte o centimeter viac. Sú teda dvakrát takí veľkí ako osy. Desia nás práve touto veľkosťou a naozaj bolestivým bodnutím. To ale nie je zďaleka také nebezpečné. Včelí jed je podľa fitforfn.de 3,6x silnejší ako jed sršňa, niektoré zdroje uvádzajú až 10-násobok. Napriek tomu bolí menej. Prečo je to tak?
Jeho bodnutie totiž ide hlbšie, ako bodnutie od menších príbuzných. Má síce menej jedu, ale väčšie žihadlo, dostane sa teda hlbšie pod kožu.
Jed sršňa navyše obsahuje chemikáliu, ktorá sa volá acetylcholín, ktorý pôsobí na nervy a my ho cítime ako popálenie. Včely ani osy túto látku nemajú.

Koľko sršňov je teda nebezpečných?

Ak nie si alergik, musel by si mať naozaj obrovskú smolu. Zdravého človeka by muselo bodnúť niekoľko stoviek jedincov, aby to spôsobilo smrť. Jedno hniezdo obsahuje 400-700 kusov, navyše sršne sú mierumilovné a zaútočia len vtedy, keď sa cítia ohrozené a nemôžu utiecť. Potkan prežije až 60 bodnutí, pre myši sa stáva nebezpečným po šiestich žihadlách. Sršeň je jeden z najmierumilovnejších zástupcov blanokrídleho hmyzu, dovolia ti bez rozruchu priblížiť sa k hniezdu až na pol metra. Ale prečo by si to robil?

Zlá správa pre alergikov – čo potrebuješ vedieť?

Dve až tri percentá populácie trpia alergiou na bodnutie sršňa. Alergická reakcia začína žihľavkou, opuchom a začervenaním v mieste vpichu, v niektorých prípadoch to môže byť dokonca dýchavičnosť. Pre istotu by si mal okamžite navštíviť lekára. Ťažká alergia sa však rozvinie až po niekoľkonásobnom bodnutí.

Sršeň nechce koláč ani zmrzlinu

Pri jedle máme o problém menej. Je nepravdepodobné, že sršňa prehltneme, lebo nevyhľadáva naše jedlo. V niektorých krajinách sú zákonom chránene, pretože ich je málo. Nesmú sa zabíjať a je zakázané ničiť im hniezda. U nás to tak nie je. Najlepší spôsob ako s nimi vychádzať je držať sa hesla: Ži a nechaj žiť.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.