Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prečo sú broskyne chlpaté?

Chlpy na ovocí neznejú najlákavejšie, ale k broskyniam patria a my ich máme takto radi. Túto zamatovú šupku niektorí ľudia dávajú dolu, iní si ju vychutnávajú. Lenže prečo majú broskyne takúto špeciálnu vlastnosť?

Odpoveď je jednoduchá. Tak ako majú niektoré rastliny tŕne, ďalšie majú jed, broskyne majú chlpy a chránia sa nimi pred hmyzom. Chrobáky majú problém loziť po chĺpkoch a udržať sa na nich, plus na chĺpky nemôžu naklásť vajíčka.

Aj ďalší dôvod je ochranný. Chlpatá vrstva podľa mentalfloss.com odvádza vlhkosť a preto plod nepodlieha hnilobe. Všimni si, že keď sa na broskyňu dostane voda, udrží sa v kvapôčkach na povrchu.

Broskyňa si svoju chlpatú šupku počas evolúcie stvorila sama, človek je ale výmyselník a vynašiel nektárinky. To sú vlastne broskyne geneticky, teda krížením upravené na nechlpatú verziu. Preto sú aj náchylnejšie a skôr podliehajú skaze.

Podľa ovocinárov existujú 4 druhy broskýň

Najčastejšie u nás dostať broskyne so žltou dužinou. Sú šťavnaté, v lete sladké a vyvážené jemnou kyslosťou. Ako pri všetkých broskyniach sú najlepšie tie, ktoré sú ťažké a trochu poddajné pri miernom tlaku. Nezabudni na čuchový test! Vôňa a chuť broskyne úzko súvisia.

Biele broskyne majú šupku do ružova a ich dužina je belšia. Bývajú sladšie, lebo majú menej kyselín. Horšie sa z nich pečie, najlepšie sú surové.

Ufo, donut, šiška… to sú tie zvláštne sploštené, ktoré sa objavili v posledných rokoch. V skutočnosti ide o líniu s dedičnou poruchou. Majú sladkú, bielu dužinu a plochý tvar, vďaka čomu sú ideálne na jedenie z ruky.

Aj nektárinka je druh broskyne. Akurát je bez chĺpkov. Bývajú pevnejšie, často pripomínajú textúru jablka. Bývajú biele aj žlté, majú takmer medovú chuť…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.