Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Spánok je doposiaľ málo preskúmaný, a to aj napriek tomu, že prespíme 1/3 bežného dňa

V rádiu Melody sme opäť privítali MUDr. Martina Kucharíka, ktorý je neurológ. V najnovšej časti Nerušte klopaním! sa Táňa a Lukáš pýtali na to, aký vplyv má spánok na ľudské telo. Všetci viete, že spánok je veľmi dôležitý, to, že nedostatok spánku môže aj zabiť, vás možno prekvapí. Prekvapivé je tiež to, že spánok nie je doposiaľ veľmi preskúmaný, a to aj napriek tomu, že človek prespí približne 1/3 bežného dňa. „Navyše, venuje sa mu málo lekárov,“ priblížil neurológ v rozhovore.

Prečo spíme?

„Spánok slúži na regeneráciu tela, taktiež pôsobí aj na triedenie informácií. Počas spánku prebiehajú také deje, ktoré sa počas bdenia nevyskytujú,“ objasnil MUDr. Kucharík. Zároveň dodal, že telo spánok potrebuje a nevie si bez neho poradiť.

V rozhovore poukázal na veľmi dôležitý jav, a to ten, že za posledných 100 rokov sa dĺžka spánku u populácie znížila. Nejde však o pár minút, podľa neurológa spíme vo všeobecnosti o hodinu menej. “ To znamená, že ide o chronickú depriváciu spánku, čo môže spôsobovať telesné ťažkosti. Aké? Dozviete sa vo videu –⁠ spánku sa venujeme od 7:40!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Nerušte klopaním! môžete počúvať každý utorok v rádiu Melody o 8:10 hod. Ak ste nejaký rozhovor nestihli, máme pre vás riešenie – vypočujte si všetky rozhovory s rôznymi lekármi z archívu rýchlo a jednoducho!

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.