Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Lolek a Bolek boli diváčkam málo, vypýtali si k nim dievča

Dvaja poľskí bratia Lolek a Bolek sú kreslené postavičky, ktoré vznikli v roku 1962. Ich mená sú zdrobneniny mien Boleslaw a Karol. Keď seriál preložili do angličtiny, boli z nich Benny a Lenny. Vedel by si, ktorý je ktorý?
Bolek je Lolekov veľký brat a Lolek je Bolekov malý brat. V roku 1973 na žiadosť diváčok pribudla dievčenská postava menom Tola. Tá žije v lese a tam sa aj stretáva s chlapcami. Celkovo sa objavila v 30 epizódach.
Postavičky mali aj svoje akčné figúrky, pohľadnice, online hry, hlavolamy, boli v Poľsku veľmi populárni a dodnes sa vyrábajú knižky, omaľovánky a spoločenské hry s ich podobou.
Celkovo vzniklo 11 sérií a dva dlhé filmy, bratia cestovali po svete, boli medzi kovbojmi, baníkmi, na dovolenke aj na olympiáde.

Je toho dosť, čo sme ešte o poľských hrdinoch nevedeli

  • V piatich poľským mestách je Ulica Lolka a Bolka.
  • V roku 2000 sa začalo hovoriť o pokračovaní kresleného seriálu s originálnymi postavami, ktoré mali poslať do vesmíru v 3D formáte. Produkčná spoločnosť zbankrotovala a nepomohlo ani to, že údajne mala hotovú tretinu novej série a projekt bol zastavený.
  • Hlavným postavám dali vizuálnu podobu Alfred Ledwig, Leszek Lorek a Wladyslaw Nehrebecki, ktorý sa inšpiroval svojím synom
  • V roku 2005 uverejnil istý nemecký časopis plagát, na ktorom už dospelí Lolek a Bolek vyzývali nemeckých homosexuálov, aby podporili pochod gayov a lesbičiek vo Varšave. Spor trval dva roky a skončil dohodou o tom, že ich mená nesmú byť používané v rámci akejkoľvek reklamnej nerozprávkovej propagandy.
  • Seriál bol distribuovaný do 80 krajín celého sveta.

Posledné príbehy nakrútili v roku 1986 a v roku 2011 bol v Bielsko-Bialej postavený pomník Bolka a Lolka

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.