Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Počas búrky môžeš používať mobil, vyhni sa pevnej linke

Letná búrka je osviežujúca, krásne vonia, prináša ochladenie. Vie nás potešiť, ale aj vydesiť svojou silou. Keď sa blíži, na oblohe sa tvoria kopovité oblaky, zvýši sa rýchlosť vetra, prudko klesne tlak aj teplota. Aby nám neublížila, musíme dodržať niekoľko pravidiel.

Búrka vonia

Jej vôňa je dokonca trojitá, uvádza portál scientificamerican.com Najprv cítime ozón, ktorý prichádza ešte pred prvými bleskami. Ten pochádza z prírodných zdrojov, ale aj chemikálií. Elektrický náboj rozdeľuje molekuly kyslíka, naozaj to zachytíme čuchom.
Keď príde dážď, prichádza iná vôňa. Padajúce kvapky rozptýlia molekuly na povrchoch a prenesú ich do vzduchu. V prírode cítime stromy a trávu, v meste betón a asfalt.

Potom, čo sa búrka prehnala, príde zemitý a zatuchnutý závan vlhka. Ide o produkt zemných baktérií, ktorý záhradkárom vonia, niekedy sa ale objaví aj vo víne alebo v pitnej vode a to už nie je taká radosť.

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré počas búrky musíš dodržať, aby si ostal v bezpečí

  • ak si vo vnútri, drž sa ďalej od okien, dverí a krbu
  • ak si v aute, nikdy neparkuj pod stromom ani pod stĺpmi
  • nechoď nikdy do vody, ani na loďku
  • môžeš používať mobil, ale nie pevnú linku
  • nejazdi na bicykli, motocykli, ani v otvorenom traktore, tie ťa pred úderom blesku neochránia
  • drž sa ďalej od predmetov, ktoré vedú elektrický prúd, ako sú káblové telefóny, spotrebiče, umývadlá, vane, radiátory a kovové rúry
  • počkaj 30 minút po poslednom údere blesku, kým sa opäť odvážiš von

Podľa kanadskej stránky getprepared.gc.ca , ktorá sa zaoberá prevenciou počas búrky, krupobitia, fujavice, ľadových búrok, silného vetra a silného dažďa, by si mal mať vždy niekde rádio na batérie, ktoré nemusí byť zapojené do siete. Rádiá vždy hlásia varovania pred búrkami a sledujú aktuálnu situáciu. Samozrejme, môžeš použiť aj mobil, tam ale hrozí problém pri výpadku internetovej siete.

Zvuky búrky môžu pomáhať pri zaspávaní

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.