Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Trápia ťa nočné mory? Týchto 7 tipov ti pomôže v ich prevencii

Stalo sa ti niekedy, že si sa zobudil uprostred noci celý spotený, trasúci sa so strachom v očiach? To môže byť výsledok nočnej mory.

Nočné mory sú nepokojné sny, väčšinou spájané s pocitmi úzkosti alebo strachu, ktoré ťa preberú zo spánku a niekedy zahŕňajú aj nezvyčajné pohyby, správanie, emócie či vnímanie,“ vysvetľuje spánkový expert Raj Dasgupta pre portál goodhousekeeping.com. Dodáva, že presahujú hranicu zlých snov a môžu u človeka spôsobiť až problémy so spánkom v podobe nespavosti. Vieme si ich ľahko zapamätať dokonca aj po zobudení a môžeme mať pocit, že sú skutočné.

Aký je rozdiel medzi zlým snom a nočnou morou?

Spánkový špecialista a neurológ Christopher Winter približuje rozdiel medzi zlým snom a nočnou morou. Pri sne vieš, že to nie je skutočné a vyvolá v tebe skôr pozitívnu reakciu na toto zistenie, zatiaľ čo s nočnou morou sa spájajú skôr negatívne emócie.

Za nočnými morami môže byť aj stres

Stres a nedostatok spánku sú dvoma zvyčajnými [príčinami], ktoré idú spolu ruka v ruke. Ak si v strese, môžeš mať nedostatok spánku a ak máš nedostatok spánku, to môže prispieť k pociťovaniu stresu – oboje môžu zvýšiť šance vzniku nočných môr,“ približuje klinická zdravotná psychologička Alicia Roth.

Tu je 7 tipov, ktoré ti pomôžu v boji s nočnými morami

Terapia pozitívnymi predstavami

Predstavovať si prírodnú scenériu, niečo, čo ti prinesie komfort a pokoj, môže byť prevenciou nočných môr. Svoju pozornosť sústreďuješ na vizuály, zvuky a vône, zapájaš svoje zmysly a snažíš sa zachytiť všetko, čo je okolo teba, približuje spomínaný portál. „Nie je to vždy o tom zbaviť sa tých zlých vecí, ktoré sú v tvojich nočných morách, je to o tom pridať do toho dobré, pozitívne obrazy, aby ich mohol tvoj mozog skonzumovať,“ hovorí Roth.

Prehodnoť melatonín

Melatonín, hormón spánku, nám pomáha zaspať, no môže spôsobiť aj nočné mory. Tým, že zvyšuje množstvo času, ktorý strávime vo fáze spánku REM (fáza Rýchleho pohybu očí), môže zvýšiť aj možnosť vzniku nočných môr. „REM je takmer ako bdelý spánok, a to zohráva úlohu v tom, prečo sú sny (alebo nočné mory), ktoré sa nám počas neho snívajú, oveľa živšie,“ vysvetľuje Dasgupta.

Vyskúšaj lucidné snívanie

Lucidné snívanie je snívanie, kedy si uvedomujeme, že snívame a vieme to ovládať. Človek sa to vie naučiť sám, no môže mu k tomu pomôcť aj spánkový špecialista. Doktor Winter tvrdí, že ti to pomôže kontrolovať sny a dá väčší pocit stability.

Upokojenie sa na konci dňa

Meditácia, jóga, prechádzky v prírode či iné aktivity, ktoré ti prinášajú pokoj. Ak nejakú z nich zapojíš do svojej dennej rutiny, môže ti to pomôcť v boji proti nočným morám. Stačí aj, keď si dáš pred spánkom horúci kúpeľ či si vyhradíš pár minút sám pre seba. To pomôže tvojmu mozgu porozumieť, že je čas ísť spať.

Daj si pred spánkom niečo malé pod zub

Nočné mory môžu byť spôsobené aj nízkym cukrom v krvi. Signálom môže byť to, že sa počas dňa cítiš nahnevane práve kvôli hladu. Tento predspánkový snack by mal obsahovať protein a sacharidy, no s nízkym obsahom tuku, sodíku s cukru.

Sprav si spánkovú rutinu

Odborníci radia, že je ideálne, ak dosiahneme sedem až osem hodín spánku každú noc a dodržíme pravidelnú spánkovú rutinu počas celého týždňa. Ísť spať a zobúdzať sa každý deň v ten istý čas môže byť kľúčom k pokojnému spánku bez nočných môr. Podľa vyššie spomenutého webu je tiež prospešné 30 minút pred spánkom odložiť elektroniku a namiesto toho si prečítať knihu.

Vyhni sa alkoholu pred spánkom

Odporúča sa nepiť alkohol tesne pred spánkom. Môžeme byť síce po ňom ospalí, no zvyšuje riziko nočných môr. Namiesto toho by sme mali siahnuť po šálke teplého čaju či vyskúšať meditovať, aby sme pripravili našu myseľ na spánok.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.