Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pre pravákov aj ľavákov je najlepšie guľôčkové pero

Takmer každý z nás aspoň raz v živote použil guľôčkové pero. Nebolo vôbec ľahké ho vymyslieť. Skúšalo to mnoho ľudí, nešlo im to, lebo nevedeli prísť na spôsob, ako to zariadiť s atramentom. Ten im pretekal a upchával špičku.

Nakoniec bratia László a György Bíróovci konečne vymysleli guľôčku na špičke a získali v roku 1938 patent na guľôčkové pero. Tak spôsobili revolúciu v spôsobe, akým ľudia písali listy. Európsky patent č. 2390636 odvtedy podľa nationaltoday.com chráni jeden z najpopulárnejších moderných písacích nástrojov na svete. Ako spomienku na uznanie patentu má guľôčkové pero každý rok svoj sviatok, Deň guľôčkového pera sa oslavuje každý rok 10. júna.

Neskôr britská vláda kúpila práva na patent a dnes svetoví výrobcovia vyrábajú milióny týchto guľôčkových pier a predávajú ich po celom svete.

Možno si spomenieš, ako sme závideli v škole ľavákom, že od prvej triedy nemusia písať atramentovým perom. Áno, prepisovačka je pre nich vhodnejšia, lebo skôr zasychá a nerozmažú si ju po papieri. Aj o perách vieme pár zaujímavých faktov, napríklad…

  • 83 % ľudí používa guľôčkové perá denne.
  • Väčšinou, keď človek dostane nové guľôčkové pero, otestuje ho napísaním svojho mena.
  • Bežný človek každý rok použije v priemere asi päť guľôčkových pier.
  • Guľôčkové pero dokáže napísať asi 50 000 slov

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.