Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo môže doma ohroziť život tvojej mačky? Je toho naozaj veľa

Mačky sú zvedavé, nezbedné, maškrtné. Nikto z nás nechce, aby sa im doma čokoľvek zlé stalo. Uvedomujeme si nebezpečenstvá, ako sú otvorené okná, ostré predmety, jedovaté rastliny alebo chemikálie, myslíme ale na všetko?

Dozvieš sa, čomu sa vyhnúť, aby si zariadil bezpečné prostredie pre tvoju milovanú cicu.

Kuchyňa

Sporák, panvice a hrnce s jedlom na varenie a vriacou vodou. To sú v skutočnosti iba niektoré z nebezpečenstiev, ktoré možno v kuchyni nájsť. Ďalším problémom sú potraviny. Cesnak, cibuľa, šalotka sú podľa pets-lover.com pre mačku príliš ťažké, vo väčších množstvách rozkladajú červené krvinky a môžu spôsobiť až anémiu. Podobne toxické sú aj hrozno a hrozienka, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť k zlyhaniu obličiek. Mačke nedávaj ani mlieko, každý správny chovateľ vie, že nevie stráviť laktózu. Jedovatá je aj čokoláda a kakao.

Domáce spotrebiče

Mačky, ak majú možnosť, sa môžu schovať v práčke, rúre, chladničke alebo iných spotrebičoch. Vždy skontroluj, či sa mačka neskryla vo vnútri, pretože sa to ľahko stane, ak zostanú dvierka otvorené.

Kvety, káble, hračky

Rastliny, ktoré sú toxické väčšinou mačka vycíti, navyše jej chutia horko. Sú ale mačky, ktoré ohryzú čokoľvek, preto nikdy nesmieš mať doma prístupnú napríklad ľaliu, tá je pre mačku životne nebezpečná. Ďalej je to vianočná ruža, všetky druhy orchideí, fikus, figovník a ďalšie. Kompletný zoznam jedovatých rastlín pre mačku nájdeš napríklad TU. V celom byte sú nebezpečné elektrické káble, hrozí zásah elektrickým prúdom. Takisto malé detské hračky, mačka ich pri hre môže zjesť a veterinári ich musia vyberať chirurgicky. Často sa to stáva pri miniatúrach z kinderiek, alebo pri drobnostiach.

Krhla, bazén, vaňa

Obyčajná krhla na polievanie predstavuje nebezpečenstvo pre mačku, ak do nej zarábaš hnojivo alebo chemikálie. Všetci mačkári vedia, že mača najradšej pije vodu tam, kde nemá. Bazén je jasný. Mačky síce vedia plávať, ale rovnako ako ľudia sa môžu utopiť, ak dostanú šok, nevládzu, nadýchnu sa vody… Podobne sa malé mačiatko môže utopiť vo vani, alebo vo vedre.

Okenné parapety a balkóny

Okenné parapety a balkóny predstavujú potenciálne nebezpečenstvo, pretože mačka by sa mohla pošmyknúť a spadnúť dolu, ak by ju rozptyľoval napríklad hmyz. Veľa ľudí hovorí, že ich mačka odpočíva na balkóne rada a často, nikdy sa nič nestalo. Veľa ľudí už ale oplakalo mačičku, ktorá inštinktívne skočila za vtákom a vypadla z vysokého poschodia. Podľa veterinárov, ktorí šťastnejšie zvieratá ošetrovali, neplatí pravidlo, že mačka dopadne na štyri.

Otvorené vetračky

Jedna z najhorších vecí, ktorá ťa môže doma čakať, je mačka zaseknutá v ostrej hrane vyklopeného okna. Okná môžu byť veľmi nebezpečné, pretože ak sa cez ne mačky pokúsia prejsť, nikdy sa nedokážu dostať von samy. To prináša vysoké riziko zranenia a dokonca aj udusenia…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.