Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máš na stole nádchovník? Vyrobíš z neho aj repelent

Naše staré mamy si dávali na okná muškáty a nebolo to iba kvôli ich kráse. Muškáty totiž odpudzujú muchy, a tak ich dnu lietalo menej. Podobne funguje napríklad levanduľa, aksamietnica, medovka lekárska, mäta pieporná, rozmarín, oregano, materina dúška. Možno máte ale doma ďalšiu rastlinku, ktorá je populárna najmä pre svoje protizápalové a protiplesňové vlastnosti.

Nádchovník, po česky rýmovník, po latinsky Plectranthus amboinicus je liečivá rastlinka, ktorú treba často zastrihávať. A to je super, lebo z odstrihnutých lístkov si môžete urobiť odvar nielen proti nádche, ale podľa stránky rastlinkybylinky.sk aj repelent proti komárom a kliešťom. 

Budete potrebovať:

Hrsť lístkov nádchovníka,

1/2 litra vody,

1 lyžicu octu.

Lístočky zalejete vriacou vodou, necháte vylúhovať aspoň kým voda nevychladne, ale môžete aj do ďalšieho rána. Následne pridáte ocot. Ideálne je skladovať odvar v rozprašovači v chladničke a postriekať sa vždy keď začnú komáre otravovať alebo, vtedy, keď máte namierené do prírody. V núdzi stačí iba odtrhnúť pár lístkov, pomrviť v ruke a rozotrieť po nohách a rukách.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.