
Existuje ešte niečo, čo sme o Dni matiek nevedeli?
- Jeho zakladateľka sa mamou nikdy nestala.
- Na Deň matiek sa pošle viac ako 6 miliárd sms.
- Do reštaurácií chodí viac ľudí ako na Valentína.
- Mamy samoživiteľky tvoria 4 z 10 rodín.
- Až štvrtina kvetov, ktoré sa za rok predajú pripadá na Deň matiek. Najčastejšie sú to ruže.
- Odhadom žije na svete 2,2 miliardy maminiek.
Je to najťažšia práca na svete, ale aj tá najkrajšia. Krásne a jedinečné puto lásky medzi deťmi a matkami sa ctí a oslavuje vždy druhú nedeľu v máji.
Bohyne matky oslavovali už starí Gréci jarnými slávnosťami. Tie boli v marci a boli zasvätené plodnosti a starostlivosti. V 16. storočí slávili materstvo ľudia vo štvrtú nedeľu po pôste a navštevovali svoje domovské kostoly, kam chodili aj ich mamy. Po ceste zvykli trhať kvety, ktoré priniesli do kostola alebo svojej mame. Vo Veľkej Británii a Írsku sa podľa nationaltoday.com táto tradícia zachovala.
Za zakladateľku tohto dňa je ale považovaná Anne Marie Jarvis, ktorá bojovala za to, aby bol oficiálne uznaný. Po prvý krát ho oslavovala v roku 1907 v kruhu svojich najbližších. O rok neskôr sa už oficiálne oslavoval v kostole a v roku 1914 tento sviatok oficiálne vyhlásil americký prezident za národný sviatok. Anne sama nikdy nemala deti.
U nás sa skôr slávil MDŽ, ale po Nežnej revolúcii sa Deň matiek pridal a slávime ho aj my.
K najbežnejším tradíciám patrí, že deti a ocino preberú domáce práce a celý deň varia, trávia viac času s mamou a robia jej radosť kvetmi, čokoládkou alebo inou peknou maličkosťou. Maminky sú hviezdami dňa, takže ich fotografie sú všade na sociálnych sieťach.
Najkrajším darčekom ale stále ostáva objatie, uznanie a obrázok od detí…