Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zdravie a krása v každej veľkosti? Oslávme spolu Deň bez diét

Ani taká vec ako diéta nebola na svete vždy, vyvíjala sa dlho a postupne.

Ako to vidí história.

Diéty vznikli už v 18. storočí, keď obézny anglický lekár George Cheyne cielene schudol niekoľko desiatok kíl, keď jedol iba zeleninu a pil iba mlieko. Potom odporučil svoju diétu všetkým, ktorí trpeli obezitou.

Anglický doktor William Banting vynašiel ďalšiu diétu v roku 1863. Išlo o stravu, ktorá sa dnes označuje ako keto, alebo nízkosacharidová. Zahŕňala štyri jedlá denne, zložené z mäsa, zeleniny, ovocia a suchého vína. V podstate pretrvala do dnes, a patrí k najpopulárnejším metódam na chudnutie.

V roku 1918 vytvorila americká publicistka a lekárka Lulu Hunt Peters prvú populárnu knihu o chudnutí „Diéta a zdravie: Kľúč ku kalóriám“. Propagovala počítanie kalórií, ktoré je dnes tiež stále populárne.

Odvtedy sa vyvinulo viac ako 1000 diét na chudnutie, ale väčšina sa zameriava na konzumáciu nízkeho množstva kalórií, tukov, alebo cukrov.

A potom si jedna múdra žena povedala dosť.

V roku 1992 anglická feministka Mary Evans Young bojovala s anorexiou, šikanovaním a mala toho dosť. A tak vznikol Deň bez diét, ktorý sa postupne rozšíril do celého sveta.

6.mája teda podľa nationaltoday.com oslavujeme sviatok, ktorý nás učí byť dobrými a láskavými ku svojmu telu. Poskytnime mu teda radosť aj v podobe dobrého a zdravého jedla v primeranom množstve. Uvarme si niečo chutné, urobme si radosť malou maškrtou a nehodnoťme ostatných ani seba podľa kíl navyše.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.