Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prvý máj je dňom práce aj keltských tancov

Máj je mesiac lásky, spája sa so začiatkom nového života, jer definitívne vyhráva nad zimou a svet je rozkvitnutý, svieži a krásny. Niet sa čo čudovať, že ho mnohí volajú aj najkrajším mesiacom v roku. U nás aj vo svete oslavujú prvý máj na rôzne spôsoby.

Stavanie májov vzniklo už v stredoveku.

Už v stredoveku anglický vidiek oslavoval máj ako mesiac plodnosti. Podobne ako u nás podľa nationaltoday.com tam stavali vysoké máje zo stromov, a keďže máje mali rôzne veľkosti, dediny medzi sebou súťažili, kto ich má najvyššie. Ľudia okolo nich tancovali, kmeň symbolizoval mužskú plodnosť, vence na májoch symbolizovali ženskú plodnosť.

Sviatok práce alebo 1. máj ako Medzinárodný deň pracujúcich.

V roku 1886 sa v USA zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc tam vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Po vzniku Česko-Slovenska bol od roku 1919 vyhlásený 1. máj za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich.

Buďme plodní v jarnom mesiaci.

Kelti zvykli tancovať okolo stromov s jasnými stuhami. Bol to pre nich spôsob, ako privítať dobrú úrodu a plodnosť. Dnes mnohé školy organizujú májové plesy ako oslavu jari.

Na Slovensku voľný deň, stavanie májov aj majálesy. 

Na dedinách sa ešte nájdu mládenci, ktorí výnimočne tej svojej krásavici postavia do rána máj rovno pred domom, aj keď pomaly sa na naše staré zvyky a tradície zabúda. Našťastie stále nájdeme desiatky obcí, kde máj stavajú. Stavia sa skôr už len jeden strom uprostred dediny. Vo veľkých mestách sa zas krásne ovenčené máje zvyknú symbolicky postaviť na námestia pred miestne úrady či kultúrne domy. Majáles nasleduje ako divoká tanečná oslava jari. Sviatok práce je u nás dňom pracovného pokoja, a vďaka nemu máme o deň dlhší víkend…

Pozri sa, akú atmosféru malo stavanie mája v Brezovej…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.