Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prečo by si v apríli nemal jesť jahody. Nie je to iba o ich chuti

Svet sa zmenšil, ročné obdobia akoby prestali existovať. V obchodoch kúpime akékoľvek ovocie a zeleninu počas celého roka. Uhorky, paradajky, maliny aj pred Vianocami, jahody, čučoriedky, mandarínky po celý rok. Takto by sme mohli pokračovať. Je to všetko len otázka ceny, dnes už existujú aj firmy, ktoré vám zrelé mango či ananás dovezú lietadlom cez pol planéty na druhý deň od odtrhnutia. Platíme ale za to všetko vysokú cenu. A nehovoríme iba o peniazoch.

Prečo nejesť jahody v apríli?

Jahody patria aj u nás medzi najobľúbenejšie druhy ovocia, ich sezóna sa ale na Slovensku začína až v máji. Záleží ale od počasia, a tento rok bolo dlho chladno. Potrvá ešte pár týždňov, kým bude ich chuť naozaj voňavo jahodová. Jahody, ktoré sú v obchode teraz sú samozrejme dovezené, a to pre našu planétu znamená zbytočnú a veľkú záťaž.

Kde sa vlastne berú?

Väčšina dovezených jahôd sa podľa wwf.de pestuje vo vyprahnutej provincii Huelva na juhu Španielska, s extrémne vysokou spotrebou vody a intenzívnym používaním hnojív. Jahody sú z 90% voda. Materské rastliny však potrebujú na rast oveľa viac vody. Na produkciu jedného kilogramu jahôd potrebujete v priemere okolo 300 litrov vody, teda dve plné vane.

Našu planétu zaťažuje aj uhlíková stopa, ktorá vzniká pri ich distribúcií, keď letia tisíce kilometrov, aby sme aj tak zistili, že v podstate nemajú jahodovú chuť. Mali by ste sa preto uistiť, že kupujete regionálne potraviny vždy, keď je to možné. Zoznam miest, kde si môžeš naplánovať samozber, ak pár dní počkáš, môžeš nájsť napríklad TU.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.