Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Líder skupiny Katapult bude mať tento rok 75 rokov. Rozhodol sa to osláviť aj s fanúšikmi novou hudbou

Olda Říha a jeho legendárny Katapult vydávajú štúdiovú novinku. Pod titulom Nostalgia vychádza na CD, LP a digitálnych službách v týchto dňoch, takmer sedem rokov od posledného albumu Kladivo na život.

Nový štúdiový počin vychádza v roku, kedy Olda Říha – mozok, srdce a duša Katapultu – oslavuje 75. narodeniny a 60 rokov na scéne. Väčšinu piesní skomponoval sám, na textoch sa okrem neho podieľali Filip Hrbek a Michal Tříska. Na album zaradil aj coververziu „klasiky“ od Suchého a Šlitra Mister Rock a mister Roll.

Samotný album sa dá označiť ako prvá platňa novej éry Katapultu

„Nostalgia vychádza po mesiac pandemickej neistoty a opakovanom presúvaní koncertov. Katapult je však tu v plnej sile s excelentnými rockermi a s novou muzikantskou energiou,“ hovorí líder skupiny. Spolu s novými spoluhráčmi Václavom Zimom a Karlom „Bigman“ Kodlom vytvoril dielo so surovým zvukom a typickými říhovskými riffmi, nahral muzikantskú výpoveď, ktorá sa dostane pod kožu. Zároveň sa mu podarilo docieliť súčasný zvuk a zachytiť pritom taký drive, čo ocenia nielen jeho verní fanúšikovia. Sám Olda Říha označuje album Nostalgia poeticky ako svoju osobnú „audio autobiografiu“. „Nostalgia by mohla zároveň slúžiť ako môj testament. Uvidíme,“ uzatvára tajomne Říha.

Krátko pred vydaním albumu mal premiéru dokumentárny film Vojín XY. Režisér Jiří Klimov so svojim tímom jeho prostredníctvom rozpráva o Oldovi Říhovi a Katapulte „v jednom“, pretože ako v ňom sám hlavný protagonista hovorí: „Ja nehrám s Katapultom. Ja som Katapult. 24 hodín denne.“

V dokumente sa podarilo vystihnúť podstatu osobnosti slávneho rockera a jeho životnej filozofie, života hudobníka telom a dušou, ktorý nikdy nedopustil, aby sa beh jeho skupiny niekedy zastavil (Aj cez zákaz vystupovania za bývalého režimu).

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Tlačová správa

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.