Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Budíš sa v noci medzi 3. a 4. hodinou? Tu je dôvod

Veľa z nás má problémy s nespavosťou. Nemôžeš večer zaspať, v noci sa budíš, ráno si unavený. Odborníci, ktorí sa zaoberajú spánkovým cyklom sa často stretávajú s fenoménom vlčej hodiny, ktorý zažíva množstvo ľudí. V skutočnosti má tento jav podľa geo.de medicínsky pôvod.

Prebúdzanie v tomto čase súvisí s našimi hladinami hormónov, presnejšie so spolupôsobením melatonínu, serotonínu a kortizolu.

Melatonín je všeobecne známy ako hormón spánku, ktorý naše telo uvoľňuje, keď je tma. Potom ho mení za hormón dobrej nálady serotonín. Uvoľňovanie kortizolu je zasa odpoveďou tela na stres. A práve v čase, keď sa tieto hormóny stretnú, ľahšie sa zobudíš.

Okolo 3:00 ráno telesná teplota počas spánku výrazne klesá. Keď sa k tomu naruší hormonálna rovnováha potrebná pre dobrý spánok, je už len krok k tomu, že si zrazu hore. Presne v tej chvíli sa deje ešte jedna vec. Práve máš o niečo znížený prietok krvi do mozgu. Keď sa teda preberieš, si o to náchylnejší na negatívne pocity.

Takže nielenže sa v tejto fáze v noci ľahšie prebúdzame, ale tiež je pre nás ťažšie znova zaspať, pretože rýchlo upadáme do premýšľania a negatívnych myšlienok.

Ako znova zaspať. 

Vyskúšaj túto dýchaciu techniku. Volá sa 4-4-4 a znamená, že sa musíš nadychovať asi štyri sekundy, zadržať dych na štyri sekundy a znova vydýchnuť za štyri sekundy. Najneskôr po pár kolách budeš citeľne pokojnejší a rýchlejšie sa ti podarí zaspať.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.