Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prečítaj si, ako dlho budú s tebou žiť tvoje rastlinky

Tak ako vo svete živočíchov sú mušky žijúce 20 dní, tak sú v ňom aj korytnačky, ktoré môžu žiť stovky rokov. Vo svete rastlín je to podobné. Niektoré prežijú iba jeden jediný rok aj pri tej najlepšej starostlivosti, iné sú na svete tisíc rokov a nepotrebujú od človeka nič. Pozrel si sa ale niekedy na svoj kaktus, svokrin jazyk, monsteru, alebo africkú fialku s otázkou, ako dlho tu budú s tebou?

Ak rastlinka začne chradnúť, možno jej chýba správna pôda alebo zálievka, môže to byť ale aj jej vekom. Skutočne niektoré rastliny žijú krátko. Aby sme to lepšie vysvetlili, musíme ich rozdeliť. Letničky žijú jeden rok, dvojročné rastliny pochopiteľne dva roky, trvalky majú najdlhší život.

Jednoročné rastliny stihnú celý cyklus od semienka po kvet za najkratší čas. Po jeho skončení zahynú a semienka pokračujú v zachovaní rodu. Funguje tak väčšina plodovej zeleniny, ale aj aksamietnice alebo slnečnica.

Zdroj: unsplash.com

Dvojročky si prvý rok vytvoria korene, stonku, prípadne hľuzy ako zásobu a semienka prinesú až na ďalšiu sezónu. Preto nám napríklad mrkva alebo kapusta nerozkvitne už prvý rok. Je ich menej, ako jednoročných a dobrým príkladom je podľa jardineriaon.com väčšina zvončekov, trávy a napríklad aj sedmokráska.

Väčšina rastlín sú trvalky, a práve tie vydržia najdlhšie. Preto by mali v záhrade tvoriť najširšiu časť.

Nás ale zaujímajú ešte rastliny izbové. Väčšinu z nich pestujeme v byte kvôli listom, a pochádzajú z tropických pralesov, alebo púští. Sú dlhodobo šľachtené, a preto dokážu prežiť aj v suchších bytoch.

Recept na dlhovekosť majú ihličnany a palmy. Pri správnej starostlivosti si napríklad o bonsaj borovice nemusíme robiť starosti. Pri niektorých jedincoch borovíc v prírode je odhadovaný vek až 5000 rokov. Palmy to doťahujú na 700 rokov.

Rekordérmi sú aj kaktusy, na stránke oldest.org nájdeš 4 najstaršie. Môžu sa dožiť 150-300 rokov.

Zdroj: unsplash.com

Väčšina rastlín v byte prežije desiatky rokov preto, že majú dva druhy tkaniva. Jedno funguje ako kmeň, a keď nevyzerá pekne, stačí ho zrezať a rastlinu zasadiť nanovo. Dobre to vidno napríklad pri afrických fialkách. Svokrin jazyk prakticky neumiera, iba si vytvára nové odrasty a preto ho môžeme tiež dobre množiť. Podobne je to aj pri monstere, ktorá sa dožíva 50 a viac rokov.

Zdroj: unsplash.com

Je teda možné, že ak ste ju mali v školskej chodbe, a tvoje vnúčatá chodia do rovnakej školy, nájdu tam tú istú rastlinu, ktorú si vídal ty…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.