Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Poznáš jedlá, ktoré vznikli iba náhodou?

Šťastná náhoda v histórii toho zariadila veľa, dokonca aj pár chutných omylov.

Nanuk vznikol v zime. 

Školák Frank Epperson mal len 11 rokov, keď dostal výrobník sladkej malinovky. To bolo v roku 1905. Frank miloval sladkú sódu, ale bol neporiadny. Svoju malinovku zabudol pred domom aj s paličkou na miešanie. Vonku mrzlo, a ráno našiel namiesto malinovky ľadové lízatko. Pomenoval ho Epsicle a začal ho predávať susedom. V roku 1924 si dal nanuky patentovať a zamilovali sa do nich ľudia na celom svete.

Kávu našli kozy.

Táto tekutina mnohých z nás len tak-tak drží pri živote, ale za jej objavenie môže tiež iba náhoda. V 9. storočí si pastier kôz všimol, že jedna z jeho zverenkýň si dáva akési bobuľky, a potom celý deň vyskakuje a v noci nespí. Tak bobule vzal a zaniesol ich miestnemu opátovi. Ten si zo zŕn uvaril nápoj, ktorý ho držal v strehu počas večerných modlitieb. Kávu začali variť vo veľkom mnísi a dnes je najobľúbenejším nápojom na svete.

Čipsy vynašiel nahnevaný šéfkuchár. 

Jeho meno znie celkom chrumkavo. Volal sa George Crum. Lupienky vyrobil v roku 1853, keď mu hosť 3x vrátil príliš hrubé plátky zemiakov. Tak ich teda nakrájal na takmer priesvitné lupienky a vypražil v oleji. Zázrak bol na svete, a keď si Crum otvoril vlastnú reštauráciu, zemiakové lupienky boli jeho najväčšou špecialitou.

Tofu sa zrazilo tiež iba náhodou.

Môže za to ďalší kuchár, tentokrát z Číny. Podľa legendy mu do hrnca so sójovým mliekom spadla zvláštna látka, ktorá sa volá Nigari. Ide o soľ, ktorá sa vyrába z morskej vody, a na zrážanie tofu sa používa aj dnes. Vegetariáni (ale nie len oni) tofu milujú najmä preto, že vstrebáva chute z čohokoľvek, v čom sa varí.

Prvý zmrzlinový kornútok bol pomoc pre suseda. 

Svetová výstava v St. Luis v roku 1904 pritiahla viac ľudí, ako organizátori očakávali. Cukrár zo Sýrie Ernest Hamwi si tam našiel kamaráta zmrzlinára,. Keď sa tomu minuli misky, vyrobil mu podľa mind-blowingfacts.com z vafľového zákusku zrolované kornútiky. Vďaka tomu si dnes môžeme zmrzlinu dať z jedlého pohára.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.