Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zaspomínajte si, aké autá sa dali kúpiť v Tuzexe

Pri spomienkach na socializmus niekedy prevláda aj predstava o tom, že v ČSSR ľudia jazdili len na škodovkách, trabantoch a ladách. Nie je to tak. Existovali výnimky. Ak mal človek viac peňazí, mohol sa dostať aj k ojazdeným autám zahraničnej výroby.

Takisto sa cez Tuzex dalo dostať k zahraničným autám. Historka z východného Slovenska z predajne Tuzex hovorí o seniorovi, ktorému peniaze posielali príbuzní z USA. Ten sa predavača v michalovskom Tuzexe opýtal, či im došli Saaby. Po odpovedi, že áno, zahlásil: „Ta mi dajce tri“.

Automobilka Saab naozaj autá v socialistickom Československu predávala. Nielen v Tuzexe, ale aj vo svojej predajni. Vzhľadom na tradíciu podpultového predaja a predaja po známosti sa samozrejme dostali len ku vyvoleným zákazníkom.

Avšak, predávali sa u nás aj Simcy, Chryslery a Renaulty. Zahraničné a drahé autá mali aj herci, známi speváci, šmelinári, lekári, mäsiari a v osobnom vlastníctve aj komunistickí pohlavári a ich rodinní príslušníci. Boli aj prípady bohatých ľudí, ktorí mali peniaze od príbuzných v zahraničí. Pozri si dobovú reportáž z roku 1968, keď si ešte redaktori mohli dovoliť aj prejavy kritiky. Po roku 1968 si to už dovoliť nemohli.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.