Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Milí rodičia, viete, koľko vody by denne malo vypiť vaše dieťa?

Až 41 percent dospelých Slovákov si myslí, že liter tekutín denne je pre dieťa dostatočné množstvo. Vyplýva to z prieskumu projektu zdravej výživy „Viem, čo zjem“. Toto množstvo je pritom zhruba o polovicu menšie ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa nej by deti vo veku 9 až 13 rokov mali vypiť denne 2,1 až 2,4 litra tekutín.

Pri vhodnom množstve tekutín hrá dôležitú úlohu viacero faktorov, ako napríklad hmotnosť, fyzická zaťaž, klíma alebo aktuálne ročné obdobie. Vo všeobecnosti však platí vzorec, že na kilogram hmotnosti by malo pripadať približne 50 ml vypitej tekutiny, najlepšie vody.

Čo sa týka názorov na sladené nápoje, 69 percent Slovákov by dieťaťu nedovolilo piť sladené nápoje vôbec alebo iba párkrát do mesiaca a štvrtina by ich dieťaťu dovolila piť párkrát do týždňa. Len 5 percent by deťom dovolilo piť sladené nápoje aj každý deň.

Projekt „Viem, čo zjem“ prináša v aktuálnom treťom ročníku zapojeným školám lekciu s názvom Pitný režim. V rámci nej sa žiaci základných škôl môžu dozvedieť o dôležitosti vody v ľudskom organizme, o zdravých pitných návykoch a o dôsledkoch nezdravého príjmu tekutín.
Projekt je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doteraz sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.