Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Otužovanie má množstvo výhod, ale na toto POZOR

Otužovanie vo forme ľadovej sprchy či plávania v studenom jazere je stále obľúbenejšie.

Napriek mnohým výhodám nie je otužovanie vhodné pre každého. Náhlemu chladu by sa nemali vystavovať tí, ktorí majú ischemickú chorobu srdca, uviedol primár chirurgického oddelenia zvolenskej nemocnice Dalibor Panuška.

Ako dodal, prudké ochladenie môže vyvolať stiahnutie ciev, čo v najhoršom môže viesť až k srdcovému infarktu.

Tiež u pacientov s poruchami rytmu srdca je vyššie riziko závažných až život ohrozujúcich stavov,“ spomenul s tým, že u pacientov s kožnými problémami sa tiež neodporúča silné prekrvenie kože.

Samozrejme, nie je vhodné sa otužovať v prípade aktívnej infekcie najmä respiračnej, zvýšenej teploty,“ podotkol.

Zničujúci účinok podchladenia 450 rokov pred našim letopočtom poznal už Hérodotus, ktorý popísal úmrtia na podchladenie na námornej výprave perzského generála Mardoniusa,“ zdôraznil.

Naopak, výhody otužovania podľa primára poznal Hippokrates, ktorý svojim pacientom predpisoval studené kúpele.

Aj americký prezident Thomas Jefferson si 60 rokov každé ráno dával studený kúpeľ,“ informoval a doplnil, že otužilcom sa zlepšujú funkcie imunitného systému a štúdie u nich potvrdili nižší výskyt respiračných ochorení.

Pozitívny efekt sa popisuje aj pri alergiách, znižuje sa meteosenzitivita. Pozitívne však otužovanie pôsobí aj pri depresiách, pretože pri podchladení sa produkujú látky podobné tým, ktoré obsahujú niektoré antidepresíva,“ poznamenal.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.