Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nárazové chudnutie? Odborník prezradil, aký efekt má nepravidelná návšteva fitka či beh

Aj vy si raz za čas zájdete do fitka, kde sa poriadne zničíte a na druhý deň sa nemôžete ani postaviť? Osobný tréner vám vysvetlí, prečo by ste s tým mali prestať.

Nepravidelný pohyb, nárazové cvičenie a vysoké nasadenie môže viesť k svalovej horúčke, často tiež dochádza k zraneniam. Profesionálny osobný tréner Ľuboš Gsch uviedol, že šport a pohyb vyžadujú svoj čas, pravidelnosť, disciplínu a trpezlivosť.

Poukázal na to, že letné mesiace a sezónne športy majú tendenciu „nakopnúť“ mnohých ľudí k pravidelnému športovaniu. Existujú však aj takí, ktorí sa hýbu nepravidelne a nárazovo, idú „nadoraz“ a často nad rámec svojich kondičných možností. Gsch upozorňuje na to, že nárazové cvičenie, ako napríklad bicyklová túra či intenzívny tréning na „rýchle schudnutie“, môže viesť k svalovej horúčke, zraneniu alebo sklamaniu a zanevreniu na športovanie ako také.

Dajte si pozor na nárazové cvičenie – to môže viesť k svalovici či zraneniam.

Tréningy, či už počas teplých letných dní alebo počas bežných dní, by mali mať jeden spoločný ukazovateľ, a tým je pravidelnosť. Človek by sa mal rozhodovať podľa toho, čo je schopný realizovať a v akej kondícií sa nachádza,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Lepšie je podľa neho začať s cvičením postupne, vybudovať si zvyk a k požadovaným výsledkom sa dostať na základe pravidelného pohybu. Ak je vašou motiváciou chudnutie, a preto chcete začať cvičiť, nemôžete očakávať, že to, čo ste naberali niekoľko mesiacov, dáte dole za týždeň,“ vysvetlil. Dodal, že pri športe je dôležitá aktuálna kondícia, stupeň trénovanosti a pripravenosti na záťaž. A to v rámci silového tréningu, aj pri kondičnej záťaži. „Nemyslím si, že existuje nejaká konštanta, od ktorej by sme sa mali odvíjať. Treba začať rozumne, v rámci svojich možností.“

​Počas teplých dní odporúča cvičiť skôr v ranných alebo večerných hodinách, keď ešte nie je tak teplo. V prípade fyzickej aktivity v horúčavách je potrebné tréning prispôsobiť podmienkam. Necvičí sa až do tak vysokých frekvencií, záťaží, intenzity a prestávky sa prispôsobujú teplotám,“ hovorí Ľuboš Gsch s tým, že bez rozdielu počasia je nutné dodržiavať pri športe pitný režim.

Začínajúcim športovcom, ktorí si nie sú istí, ako začať, koľko si toho „naložiť“ a ako dosiahnuť svoj cieľ odporúča obrátiť sa na profesionálov. Možností je veľa – či už budete cvičiť doma pod dohľadom trénera, online formou alebo pomocou knihy – je to na vašich preferenciách,“ vysvetlil Gsch.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.