Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete, kedy by ste si mali ráno UMÝVAŤ ZUBY?

Nech už si zvyknete umývať zuby pred raňajkami, alebo po nich, určite ste už niekedy stretli niekoho, kto to robí presne naopak. Oba spôsoby sú však správne a ani jeden z nich nie je ten zdravší. Viete však, aký rozdiel robia vo vašich ústach?

Zuby by sme si mali umývať po každom jedle. To je poučka, ktorú máme akosi vžitú hlboko v našich mysliach. Preto je úplne bežné ráno vstať, naraňajkovať sa a umyť si zuby. Ak tento krok vynecháme, zvyšky jedla sa začnú rozkladať a poškodzovať našu sklovinu. To vedie k dobre známym kazom.

Viete však, čo sa deje v našich ústach v noci? Aj keď si večer zuby umyjeme, počas spánku sa nám v ústach množia povlak tvoriace baktérie, ktoré sú zodpovedné sa typický ranný pach z úst. Mnohí tým pádom zvolia umytie zubov hneď po zobudení, aby sa pachu aj nepríjemného pocitu zbavili čo najskôr.

Za tým, kedy si umývate ráno zuby, je toho však skrytého o čosi viac. Zuby by sme si mali umývať podľa charakteru našich raňajok. Ak sú raňajky sladké alebo kyslé (ovocné šťavy, ovocie a iné), mali by sme si zuby ešte pred jedlom. Po konzumácii takéhoto jedla totiž klesá pH v ústach, čo oslabuje sklovinu. Následné umytie zubov kefkou môže sklovinu poškodiť. V prípade slaných raňajok je to však opačne a zámerom je dostať z úst všetko, čo sa dá.

Zdroj: healthline.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.