Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Trápi vás nespavosť alebo iné poruchy spánku? Máme pre vás 3 triky, vďaka ktorým sa vyspíte doružova!

Za nekvalitným spánkom môžeme hľadať mnoho príčin – nesprávny životný štýl, nadmernú konzumáciu alkoholu, stres či celkové vyčerpanie. Ako bojovať s nespavosťou a skvalitniť spánok?

1. Pripravte si harmonické prostredie

To, v akom prostredí zaspávate, významne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Ak je vaša spálňa plná najrôznejších vecí, okolo vás je neporiadok a chaos, iba ťažko môžete čakať príjemný a ničím nerušený spánok. Zbavte sa všetkých rušivých predmetov a vytvorte si harmonické prostredie.

Pozor si dajte aj na teplotu a vlhkosť vzduchu – vzduch v spálni by nemal byť príliš vlhký, ale ani horúci a suchý.

2. Vytvorte si relaxačný rituál

Ak sa chcete dobre vyspať a netráviť hodiny prehadzovaním sa v posteli, vytvorte si príjemný spánkový rituál, ktorý vás naladí na spánok. Hodinu pred tým, ako pôjdete do postele, sa venujte príjemnej aktivite, ktorá upokojí vašu myseľ a zbaví vás celodenného stresu. Môžete si čítať knihu, počúvať príjemnú hudbu alebo si vypiť čaj na balkóne.

3. Dodržiavajte pravidelný režim

Nie je nič horšie než nepravidelný spánkový režim. Ak chodíte spať každý deň v inom čase, nemôžete sa čudovať, že sa vám ťažko zaspáva. Nastavte si režim, ktorý budete naozaj dodržiavať a uvidíte, že vaše telo si čoskoro zvykne a vy nebudete mať problémy so spánkom.

4. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám aj alkoholu

Najväčším nepriateľom kvalitného hlbokého spánku je ťažký a preplnený žalúdok. Ak večeru ešte aj zapijete pohárikom alkoholu, problém je na svete. Vyhnite sa neskorej večeri a zabudnite na alkohol, či dokonca večernú cigaretu. Večer si doprajte už iba ľahkú večeru a pohár vína vymeňte za šálku medovkového čaju, ktorý podporuje spánok.

5. Ak sa vám nedarí zaspať, dajte si prestávku

Aj vy sa tak dlho prehadzujete v posteli, až vo vás začne narastať nervozita a hnev? Akonáhle sa dostanete do takéhoto stavu, rozlúčte sa s pokojnou nocou. Ak sa vám nedarí zaspať, zmeňte aktivitu – choďte si na chvíľu čítať, prejdite sa po byte alebo si sadnite na terasu. Zabudnite na spánok a uvidíte, že čoskoro sa dostaví aj sám.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.