Nočné chúťky, ktoré obvykle zaženieme nejakou maličkosťou, môžu mať na naše zdravie značný dopad. Dlhodobé neskoré pojedanie vedie hlavne k priberaniu, no zároveň zhoršuje aj kvalitu nášho spánku. Preto je vhodné s týmto zlozvykom zatočiť čo najskôr, a tak vám prinášame niekoľko rád, ktoré vám iste pomôžu.
Nevynechávajte jedlá
Každý z nás by mal za deň jesť aspoň 3krát v približne rovnakom čase. Za deň by sme si mali dopriať jednu alebo dve zdravé pochúťky. Ak sa od tohto režimu vzdialime, vedie to k nočnému hladu a spomaleniu metabolizmu.
Pite dostatok vody
Mnohí z nás si neuvedomujú dôležitosť vody. Zdroje tiež uvádzajú, že naše telo môže smäd vyhodnotiť ako hlad. Preto môže v noci pomôcť aj pohár či dva čistej vody. Za celý deň by to však chcelo aspoň 8 pohárov.
Naplánujte si zdravé mlsanie
Ak ste nočná sova, ktorá po nociach pracuje alebo študuje, naplánujte si zdravú 2. večeru hodinu po tej prvej. Nečakajte, kým bude vaše telo hladné a využite čas, kedy je ešte aktívne, aby ste ho neskôr nemuseli „budiť“ jedlom.
Od nezdravého oči preč
Čo oči nevidia, to srdce nebolí. Zíde z očí, zíde z mysle. Držte sa týchto slov aj v prípade nezdravých pochúťok. Vynechajte takéto potraviny z nákupného zoznamu alebo si k nim aspoň sťažte prístup.
Umyte si večer zuby
Umývanie zubov má na náš hlad skutočný psychologický dopad. Dáva nášmu mozgu signál o tom, že sme už skončili s jedením a že sa ide spať. Hlad sa tým pádom utlmí a čaká, že zavriete oči. Pasta zároveň zmení chuť jedla v ústach, čo tiež krotí naše chúťky.
Vyskúšajte pre zmenu tieto pochúťky
Ak vás čaká dlhý večer alebo si radi doprajete trochu oddychu pri telke, môžete vyskúšať napríklad grécky jogurt, nakrájané jablko s trochou arašidov, akékoľvek iné orechy alebo banán.
Zdroj: virtua.org