V súčasnosti trpí rôznymi stupňami erektilnej dysfunkcie až 40 % mužov po 40-ke.
Až tri štvrtiny z nich ignorujú príznaky tohto problému a nesnaží sa problém ani riešiť. Čím sú spôsobené poruchy erekcie?
Viaceré medzinárodné odborné štúdie potvrdili šesť dôvodov, ktoré erekciu zhoršujú:
- srdcovocievne ochorenia
- cukrovka
- obezita
- fajčenie
- konzumácia alkoholu
- nosenie mobilného telefónu vo vrecku nohavíc.
Z psychologického hľadiska má na erekciu negatívny vplyv najmä stres, či už z práce, prázdnej peňaženky alebo aj partnerky. Prvou a hlavnou zárukou zdravej erekcie je fyzická aj psychická kondícia muža.
Ako odstrániť erektílnu dysfunkciu?
Tridsaťosemročný Dávid rieši problém: „Po pätnástich rokoch s manželkou mi sex trochu zovšednel. Pridružila sa k tomu prepracovanosť, únava a nejaké to kilečko navyše a moja erekcia už nie je to, čo bývala.“
Čo (ne)robiť?
Akýkoľvek výživový doplnok na erekciu vám však bude na nič, ak pre podporu erekcie neurobíte aj zopár ďalších zmien. Jedna z nich je eliminácia všetkých negatívnych vplyvov na erekciu ako sme písali vyššie, druhou zmenou by mal byť otvorený rozhovor s vašou manželkou či partnerkou. Dôležité je, aby ste sa vzájomne so vzniknutej situácie neobviňovali.
„V prípadoch, keď sa jedná o psychickú príčinu problémov, a tých býva väčšina, je dobré celú situáciu trochu odľahčiť a netlačiť na pílu. Odporúčam napríklad vyskúšať iné varianty vzájomného vzrušovania. To si samozrejme vyžaduje vysokú mieru otvorenosti a diplomacie na obidvoch stranách,“ radí life koučka Libuše Konopová.
Zdroj: TASR