Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zaujímavé ZISTENIA odborníkov: Traumatický zážitok môže zmeniť váš mozog!

Traumatické udalosti zanechať jazvy v niekoľkých kľúčových oblastiach mozgu s dlhodobými účinkami na zdravie a fungovanie.

Iste viete, že traumatické udalosti môžu mať vplyv na všetky aspekty vášho zdravia, od kvality spánku až po duševné zdravie. Je však menej známe, že trauma môže mať vplyv na mozog. Od častí, ktoré regulujú strach a hnev, až po časti, ktoré uchovávajú spomienky, môžu traumatické udalosti zanechať jazvy v niekoľkých kľúčových oblastiach mozgu.

Psychologická trauma nie je len psychicky a fyzicky vyčerpávajúca; môže mať aj dlhodobé účinky na mozog obete,“ hovorí neuropsychológ Dr. Sanam Hafeez Psy.D.

Keď človek zažije ťažké traumy, môže to mať negatívny vplyv na niekoľko častí mozgu a zotavenie bude trvať dlhšie.“

Amygdala je časť mozgu, ktorá riadi emócie – najmä strach a hnev. Osoba, ktorá zažila intenzívne psychologické traumy, bude mať pravdepodobne hyperaktívnu amygdalu. To znamená, že aj keď v okolí nehrozí žiadne nebezpečenstvo, amygdala môže stále aktivovať reakciu „boj alebo útek“, takže daná osoba bude reagovať, akoby bola bezprostredne ohrozená.

Výsledkom môže byť záchvat paniky, nával emócií, pocity agresie alebo neustále stresy. Ľudia s nadmerne aktívnou amygdalou sú neustále vystresovaní a to môže viesť k úzkosti. Trauma môže tiež fyzicky zmeniť štruktúru vášho mozgu. Štúdia z roku 2020 publikovaná v časopise The Journal of Head Trauma Rehabilitation zistila, že u vojenských veteránov s posttraumatickou stresovou poruchou bola vyššia pravdepodobnosť zväčšenia amygdál ako u veteránov, ktorí traumu nemali.

Zdroj: Bustle.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.